• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜDE EĞİK ASKI HALATLARININ MONTAJ İŞLEMİ SÜRÜYOR
 
3.Köprü Projesi'nde çelik tabliyelerin konulması işlemiyle birlikte köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının montaj işlemleri de devam ediyor. Şu ana dek 36 adet eğik askı halatının köprü kulelerine bağlanma işlemi tamamlandı. 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda köprü yapım çalışmasında artık eğik askı halatlarının montaj işlemleri yapılıyor. 9 adet çelik tabliyenin konulmasıyla birlikte köprüyü taşıyan iki sistemden biri olan eğik askı halatlardan da 36 adetin montaj işlemi tamamlandı.
 
 
 Eğik askı halatlarının sistemdeki yerini anlatan Şantiye saha şefi, "Yapımına devam etmekte olduğumuz 3. Köprünün ana açıklığı 3 farklı kısımdan oluşan askı sistemlerinden oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla; eğik askı halatları kısmı, hem eğik askı halatları hem de askı halatlarının olduğu kısım ve sadece askı halatlarının olduğu kısım olarak ayrılıyorlar. Eğik askı halatları ana açıklıktaki 44 çelik tabliyenin asılmasında kullanılacak olan bir askı sistemidir. Eğik askı halatları sayesinde ana açıklıktaki çelik tabliyelerin ağırlıkları ve işletme esnasında gelecek olan ilave yükler kulelere aktarılıyor. Kulelere aktarılan yükler her bir eğik askı halatının kulede bağlandığı ankraj kutusu sayesinde kule temellerine ve kenar açıklık kısmında ki beton tabliyelere iletilerek taşıtılıyorlar. Eğik askı halatlarının boyları, köprü kulelerinin ve tabliyelerin hava sıcaklığı karşısındaki davranışları da göz önüne alınarak hesaplanan ölçüm raporlarına göre belirleniyor. Her bir halat için ankraj blokları içine yerleştirilen kablo ankrajlarına eğik askı halatları bağlanıp, germe işlemi uygulanıyor. Önce kenar açıklık tarafındaki eğik askı halatları gerilip tamamlanıyor ve sonrasında çelik tabliye kaldırılıyor. Çelik tabliyenin kaldırılmasının ardından, zaman kaybetmeden, ana açıklık tarafına gerekli ekipmanların montajı yapılıyor ve ölçüm çalışmalarının ardından, çelik tabliye kaynak işlerine paralel olarak bu tarafta da eğik askı halatlarının germe işlerine başlanıyor. Süreç sürekli kendini tekrarlayarak devam ediyor." dedi. 
 
 
 "Bugüne kadar Avrupa yakasında 6, Asya yakasında 5 adet çelik tabliyeyi kaldırmış durumdayız. Bunların 9’u eğik askı halatlarıyla asılmış durumda." diyen saha şefi,  "Her bir tabliyenin asılması için gerekli olan eğik askı halatlarının sayısı, sadece bağlantı noktalarının kuleye olan açıları ve uzaklıkları ile değil aynı zamanda kabloların kulelere bağlantı noktasındaki yük hesaplarına göre belirleniyor. Eğik askı halatlarının bir ucu çelik tabliyenin kenar kısımlarında bulunan bağlantı tüplerindeki ankrajlara, diğer ucu ise kulelerdeki ankraj kutularına bağlanıyor. Dolayısıyla her bir tabliye için 2 tane kenar açıklık tarafına, 2 tane ana açıklık tarafına olmak üzere toplamda 4 tane eğik askı halat bağlantısı yapılıyor. Şu ana kadar askıya alınan 9 adet çelik tabliye için toplamda 36 tane eğik askı halat bağlantısı yapıldı." açıklaması yaptı. 
Toplam ağırlığı 8787 ton olan 176 adet eğik askı halatın uzunlukları ise 154 ile 597 metre arasında değişiyor. Çapları 225 ile 315 milimetre olan ductların içinde yer alan halatların toplam büklüm uzunluğu 6500 kilometreye kadar ulaşıyor. Her bir büklüm içinde çapı 5.2 milimetre olan, 7 adet tel bulunuyor.
 

                                                                                              Mayıs  2015 

 

KMOP'DEN HABERLER