• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜDE İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN HAFTALIK BÜLTEN
 
3. Köprü Projesi'nde, İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevre konuları ön planda tutuluyor. Bu kapsamda çıkarılan Mercek adındaki  haftalık bültenle, çalışanların bilinçlenmesi ve tehlikeleri fark edip kontrolü sağlamaları hedefleniyor. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde, İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevre konularında birçok çalışma yapılıyor. Mercek adıyla çıkarılan haftalık bültenle de, İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevre konularında bilinçlendirme çalışması gerçekleştiriliyor. Personel için şantiye sahasındaki bazı bölgelerde, Mercek dağıtımı yapılıyor, bülten vasıtasıyla, saha şeflerimiz ekiplerini her gün kullandıkları aletler, araçlar, malzemeler, bazı işleri yaparken takip ettikleri prosedürler ya da yapılan işin çevreye olan etkileri konusunda faydalı özet bilgilere sahip olabiliyor. Haftalık olarak yayınlanan "Mercek" adlı bültenle, İSG-Ç konusunda çalışanların tehlikeleri fark edip kontrol etmelerine yardımcı olunuyor.
 
3. Köprü Projesi Avrupa Yakası İş Güvenliği Şefi, "Mercek 'in amacı, tehlikeleri farketmek ve kontrol etmekte ekibinize ve alt yüklenicilere yardımcı olmak. İSG-Ç Birimi saha, ofis veya çalışma şartlarına uygun konular seçecek. Örneğin, sahamızda radyoaktif bir çalışma yapılmıyorsa, bu konu Mercek'te yer almayacaktır fakat o hafta planlanan bir çalışma da kullanabileceğiniz bilgiler ve/veya o hafta yaşanan bir ramak kala olayın kök nedenlerine yönelik bir bilgi veya tartışma gündem konularımızda olacaktır." dedi. 
 
Çalışma sırasında tüm personelin görüşleri de Mercek'te yer alabilecek bir sistem oluşturulmuş durumda. 3. Köprü Projesi Avrupa Yakası İş Güvenliği Şefi, personele seslenerek, "Mercek'te verilen bilgiler, ekip üyelerinin iş prosedürü hakkında aldığı tek bilgi olabilir. Konuyu açıklarken, takım üyelerinize ve alt yüklenicilerinize verdiğiniz mesajı ileride hatırlamasına ve buna uygun hareket etmesine yardımcı olacak her şeyi yapmaya çalışınız." açıklamasında bulundu. 
 
Mercek'in bir sloganı da var, "Sorunların üzerine mercek tutalım"
 
                                                                                              Mart 2015
KMOP'DEN HABERLER