• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜDE "KEDİ YOLU" MONTAJI TAMAMLANDI
 
3. Boğaz Köprüsü Projesi'nde "Kedi yolu" montajı tamamlandı. "Ana halat" çekimi için kılavuz görevi görecek "kedi yolu" montajıyla Asya ve Avrupa bir kez daha biraraya gelmiş oldu.
 
 
3. Boğaz Köprüsü Projesi'nde en önemli aşamalardan biri olan "Ana halat"ın çekilmesi için hazırlık aşamasının sonuna geliniyor.  Kılavuz kablonun İstanbul'un 2 yakasını bir kez daha birleştirmesi sonrası başlayan "Kedi Yolu" montajı çalışmalarında da sona gelindi. Toplam 2370 metrelik "Kedi yolu" montajıyla Asya ve Avrupa bir kez daha biraraya gelmiş oldu.
 
"Kedi yolu"nun ana halatların çekilebilmesi için gerekli olan çalışma platformları olduğunu hatırlatan 3. Köprü Projesi Avrupa Yakası Ana kablo şefi, "Kedi yolu"nun montajı için ilk olarak ankraj bloğuna ve köprü kulelerinin tepesine güney ve kuzey olmak üzere toplam 4 adet ankraj destek sistemi kuruldu. Bu sistemlere kuzeyde 10 güneyde 10 olmak üzere toplamda 20 adet kedi yolu halatları çekilip sabitlendi. Bu işlemden hemen sonra daha önceden zeminde rulolar halinde hazırlamış olduğumuz kedi yolu zemin kaplamaları, kulelerin tepesine kurulmuş olan vinçler yardımıyla çekilen halatların üzerine sabitlenerek montaj tamamlandı." dedi. 
 
"Kedi yolu" montajı her iki yakada aynı anda başlatıldı. Çalışma esnasında, Asya ve Avrupa Yakası açıklığı olarak 435 metre "kedi yolu" montajı yapıldı. Asya ve Avrupa Yakası'ndan başlanan montajda köprü kuleleri arasındaki ana açıklığa da 750'şer metre yani toplamda 1500 metre "kedi yolu" montajı gerçekleştirildi. 
 
"Kedi yolu"  montajı ve çelik semerlerin yerleştirilmesi sonrası Ağustos ayı itibariyle "ana halat" çekimine başlanması planlanıyor
 

                                                                                                Haziran  2015 

 

KMOP'DEN HABERLER