• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜDE KULE ŞAPKALARININ MONTAJI TAMAMLANDI
 
3. Boğaz Köprüsü'nde kule şapkaları montajı tamamlandı. Yerdeki montajı sonrası kaldırılan kule şapkalarının yerleştirilmesinin ardından 322 metre yüksekliğindeki köprü kuleleri son halini aldı.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü'nde son imalat çalışmaları tamamlandı. Bu kapsamda, 3. Boğaz Köprüsü'nde kule şapkalarının (Tower Tip Cover) montajı bitirildi. Böylece 322 metrelik köprü kuleleri son halini aldı.
 
3. Köprü Kule Şefi, "Kule şapkası (Tower Tip Cover), kulelerin üstünde bulunan ana kablo semerlerini çevre koşullarına karşı koruyan ve aynı zamanda köprü mimarisinin de tamamlayıcı son yapı elemanı olan, 25 metre yüksekliğe sahip çelik konstrüksiyon yapıdır. Yapının toplam ağırlığı 140 ton. Kule şapkası 9 parçadan oluşuyor. Bu parçalar, kulelerin en üstlerine kule vinçler yardımıyla kaldırıldı ve montajları parça parça yapıldı. Birleştirildiğinde yaklaşık 25 metre yüksekliğe sahip olan çelik konstrüksiyon yapının dış cephesi özel dizayn edilmiş fiber beton paneller ile kaplandı. Çelik konstrüksiyon yapının dışına toplamda 330 adet özel üretilmiş fiber beton paneller monte edildi" açıklaması yaptı.
 
3. Köprü Kule Şefi, beton paneller ve aralarındaki izolasyon malzemesinin, olumsuz çevre koşullarına karşı yüksek dayanıklılığa sahip malzemeler olduğunu belirtti. 
 
KMOP'DEN HABERLER