• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜDE YENİ DEV VİNÇ

 

3. Boğaz Köprüsü Projesi'nde, çelik tabliyelerin yerine konulması işleminde yöntem değişikliğine gidildi. Artık 2 parçadan oluşan toplam 380 ton ağırlığındaki 3.000 bin ton taşıma kapasiteli kayar vinçler, çelik tabliyelerin kaldırılması işleminde kullanılacak. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü Projesi'nde köprüde yeni dev vinçler kullanılmaya başlandı. Çelik tabliyelerin yerine konulması işleminde yöntem değişikliğine gidildi. Artık 2 parçadan oluşan toplam 380 ton ağırlığındaki, 3.000 bin ton taşıma kapasiteli kayar vinçler kullanılacak. Kalan son 17 çelik tabliye kayar vinçler yardımıyla kaldırılacak. 
 
3. Köprü Saha Şefi, "Kayar Vinç (Lifting Gantry), ana halatın üzerine kurulucak olan 2 tane parçadan oluşuyor, her bir parçanın ağırlığı 190 ton. Daha önce "Derrick Crane" kullanılıyordu. Çelik tabliyelerin üzerindeydi ve kendini bir önceki tabliyeye sabitleyip yeni gelen çelik tabliyeyi kaldırıyordu.Burada farklı bir sistem olacak. Kayar vincin montajı  D14 numaralı çelik tabliyenin üzerinde yapıldı. Bu aşamada yeni dev vinç, (lifting gantry) ana kablonun arasından geçebilmesi için yan kaldırılıp ana kablonun üzerinde dönen bir sehpa yardımı ile 90 derece döndürülecek. Bu işlemlerin ve çelik tabliye kaldırma işlemlerinin hepsi Avrupa ve Asya yakası ile eş zamanlı olarak yapılacak." dedi.
 

                                                                                                                     Kasım  2015

 

KMOP'DEN HABERLER