• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜLER, ULAŞIM SİSTEMİNİN KİLİT NOKTALARIDIR
 
Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm öğrencileri, 3. Köprü Projesini ziyaret etti. Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. H. Polat Gülkan, köprülerin ulaşım sisteminin kilit noktaları olduğunu belirterek, öğrenciler için ziyaretin büyük bir fırsat olduğu mesajını verdi.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin ziyaretçileri bu kez Ankara'dandı. Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü başkanı ve öğrenciler, Karayolları Bölge Müdürlüğü'nde misafir edildi ve proje sahasına  teknik gezi düzenledi. 30 kişilik heyet, Karayolları Bölge Müdürlüğü Asma Köprü Şefi tarafından karşılandı. Heyet, Asma Köprü Şefinin hazırladığı sunumu izlediler ve projede gelinen son nokta hakkında  detaylı bilgi alma fırsatı buldular. Çalışmaların devam ettiği köprü kuleleri ve  şantiye alanını gezen ziyaretçiler; proje çalışanlarına köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları yönelttiler.
 
Heyetteki isimlerden Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. H. Polat Gülkan,  "Öğrencilerin burada olup, kendi gözleriyle yapılanları görmeleri eğitici, öğretici ve aydınlatıcı başka bir şey yoktur. Sınıfta bu olaylardan saatlerce bahsedip, slaytlar ve animasyonlar gösterebiliriz. Bunlar yeterli olmaz ama buraya gelip gördüğü zaman her şey yerli yerine oturuyor. Bir de mühendisliğin, mega projelerin ne kadar önemli olduğunu, ülkenin ekonomisine neler kazandıracağını, bunun topluma nasıl bir yarar kazandıracağı, bunların hepsi eğitimimizin bir parçası. "dedi.  
 
"Köprüler, ulaşım sistemlerinin kilit noktalarıdır. " diyen Prof. Dr. H. Polat Gülkan, "Ulaşım sistemleri de bir ülkede mal ve hizmetlerin ulaşımını sağlayan sistemlerdir. Nasıl vücudumuzda damarlar var, kan oradan gidiyor, gitmezse insan yaşayamıyor. Köprüler de öyledir. Avrupa'nın en önemli geçiş noktalarından biri İstanbul. İnsanları belki uçakta da taşıyabilirsiniz. Ama ağır malları taşıyamazsınız." ifadesini kullandı.  
 
Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Semih Karataş ise, "Bu büyük proje nasıl yapılıyor, aşamaları ne ve ülkemize kazandırdıkları neler? Bunu öğrenebilmek için geldik. Bu işlerin en önemli konusu bence yapım aşamaları. Biz bunları öğreniyoruz. İnsanlığa yararı önemli. İstanbul sürekli büyüyen bir yer, akaryakıt, iş gücü kaybı çok fazla. Ülkemize kazandıracağı hususlar önemli." açıklamasını yaptı. 
 
                                                                                               Aralık 2014
KMOP'DEN HABERLER