• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"KÖPRÜNÜN "EN"LERİ BİZİ CEZBETTİ"
 
Yozgat Bozok Üniversitesi Mühendislik Fakültesi heyeti, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ni ziyaret etti. Yozgat Bozok Üniveristesi’nden  Yar. Doç. Dr. Yuşa Şahin, "Köprünün hem yapım aşamasında uygulanan teknikler hem de sahip olduğu özellikleri gereği bugüne kadar yapılanlar arasında bir çok dalda en olma unvanına da  sahip. Öğrencilerimizin ufkunun genişlemesi açısından, bunları görmeleri önemlidir" dedi. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin bu kez Yozgat'tan misafirler vardı. Yozgat Bozok Üniversitesi Mühendislik Fakültesi akademisyenleri ve öğrencileri, proje sahasına  teknik gezi düzenledi. 
 
Yozgat Bozok Üniverisitesi Mühendislik Fakültesi’nden  gelen 35 kişilik heyet,  Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer tarafından karşılandı. Heyete, öncelikle 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında bilgi verildi. Öğrenciler  Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer'in hazırladığı sunumu izlediler ve projede gelinen son nokta hakkında  detaylı bilgi alma   fırsatı buldular. Çalışmaların devam ettiği köprü kuleleri ve  şantiye alanını gezen ziyaretçiler; proje çalışanlarına köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları yönelttiler. 
 
Yozgat Bozok Üniversitesi'nden Yard. Doç. Dr. Yuşa Şahin, ziyaretin öğrencilerinin ufkunun genişlemesi açısından önemli olduğunu belirtirken  "Köprü genel özellikleri ve yapım aşamasında uygulanan teknikleri açısından da bu güne kadar yapılanlar arasında bir çok konuda “en”  olma unvanına da sahiptir.Bu en’ler tabi ki öğrencilerimizi  ve bizi de cezp etmiştir. Öğrencilerimizin, bilgi ve birikimini arttırmak için, büyük bir organizasyon olan 3.köprü projesini ziyaret edip işleyiş, planlama, organizasyon ve mühendislik açısından tecrübe edinmeleri  için buradayız. Böyle büyük bir proje ülkemizde yapılıyorken, bundan kendi adımıza kazanımlar elde etmek için bu  ziyareti gerçekleştirdik’’dedi.. .
 
Mühendislik Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Mahmut Apaydın, "Biz okulda genelde mühendislik açısından düşündüğümüzde, akla ilk gelen şey bina. Ama mühendisliğin farklı dalları var. Dünyanın en önemli köprülerinden biri yapılıyor. Statik-dinamik hesaplarını düşündüğümüzde, köprü kulelerine yönelik etkenler var. Buraya baktığımızda, Türk mühendislerin neler yapabileceğini görüyoruz. Bu da bize moral veriyor. Dünyada mesleki anlamda bakıldığında Türk mühendislerinin başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Birçok uluslararası projede yer alıyorlar. Bu projeyi gerçekleştiren Türk mühendisler her türlü yapıyı yapabilir, diye düşünüyoruz." ifadesini kullandı. 
 
                                                                                                Kasım 2014
KMOP'DEN HABERLER