• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜNÜN YÜKSELİŞ HİKAYESİ...

 

3. Köprü projesinde köprü kuleleri kayar kalıp sistemiyle günde yaklaşık olarak 2.5 metre yükseliyor. Köprü yükselirken, kuleler üzerinde 3 aşamalı bir çalışma yapılıyor. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprü kuleleri deniz seviyesinden 125 metreyi geçti. Köprü kuleleri yükselirken 3 aşamalı bir çalışma yapılıyor. Köprü kuleleri kayar kalıp sistemiyle yükseliyor. 3 katlı çalışma alanının en üst katında, kalıbı yükselten pistonlar çalışıyor. Orta katta ise, beton ve demir imalatı gerçekleştirilirken, ilk katta ise, sıva katı bulunuyor.  

 

 
3. Köprü Projesi Avrupa Yakası Saha Teknikeri İsmail Doğan, "Köprülerin yükselişi sırasında yukarıya malzeme ileten bir vinç var. Kalıp yükseldikçe o da betona monte ediliyor. Kuleyle birlikte yükseliyor, ayaklarla kuleye bağlanıyor. Köprü kuleleriyle eş zamanlı olarak yükseliyor. En üst katta demirler konuluyor. Orta katta beton, en alt katta da tamiratlar yapılıp sorunlar çözülüyor. Temelin çapı 20 metreydi, tabii gittikçe daralıyor. Kayar kalıp sistemi, yükseldikçe değişiklik gösterecek. Deniz seviyesinden 208 metreye yükselindiğinde Tırmanan Kalıp sistemine geçilecek." dedi.  
 
 
KULELERİN ÜZERİNDE 24 SAAT ÇALIŞMA VAR 
 
 
Köprü kulelerinin üzerinde 24 saat vardiya sistemi uygulanıyor. Aynı anda kulelerin üzerinde 65 işçi var, toplamda 300 işçi gün boyunca köprü kuleleri üzerinde çalışıyor. 
 
 
3. Köprü Avrupa Yakası Güney Kule Sorumlusu Fatih Sarmusak, "3 kademeli bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Hidrolik sistem vasıtasıyla kayar kalıp 60 tane pistonla yukarıya doğru ilerliyor ve yükseliyor. Kule vinçleri de köprü kulelerine bağlanıyor ve yükseliyor. Her 30 metrede bu vinçler de yukarı doğru ilerliyor." diye konuştu. 
 
 
Köprü kuleleri böylece 208 metreye kadar yükselecek. 208 metreden sonra kalıp sistemi değişecek. Tırmanan kalıp sistemi devreye girecek.
 
KMOP'DEN HABERLER