• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜYÜ TAŞIYACAK KABLOLAR İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADIYapımı sırasında 121 bin kilometre yani dünya çevresinin 3 katı kadar ana kablo ve askı kullanılacak olan 3. Boğaz Köprüsü projesi için eğik askı halatları şantiye sahasına getirilmeye başlandı. Eğik askı kabloları 4 bin 400 tona kadar taşıma kapasitesine sahip olacak ve kulenin iki yanında yer alan çelik tabliye ile beton tabliye arasında dengelenen yükleri taşıyacak.

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprü kulelerinin yapımında sona yaklaşıldı. Çalışmalar kapsamında önümüzdeki günlerde  halat montajı süreci başlayacak. Çalışmalar öncesinde eğik askı  halatları şantiye sahasına getirilmeye başlandı. 3.köprüde 176 adet eğik askı kablosu olacak ve bu kablolar köprü kuleleriyle çelik tabliyeler arasında bağlantıyı sağlayacak.

 

Halatların bir kısmının şantiye sahasına getirildiğini anlatan 3.Köprü  Çelik Tabliye ve Kablo  İmalat  Şefi Onur Elbir, "Eğik askı  halatları Güney Kore ve Malezya‘da üretiliyor ve deniz yoluyla İstanbul'a getiriliyor. TIR'larla şantiyeye sevkiyatı yapılıyor" diye konuştu.

 

3.Köprü Çelik Tabliye ve Kablo İmalat Şefi Onur  Elbir, "Eğik askı kablolarının boyu 154 metre ile 597 metre arasında değişiyor. Kablolarının içindeki değişen halat sayısına göre yük taşıma kapasitesi 1.900 ile 4.400 ton arasında. Her bir kulenin hem kara tarafında hem de deniz tarafında eşit olmak üzere 22 şer adet kablo var. Her yakada 2 kule ve 2 yaka olduğu düşünülürse toplamda 176 adet eğik askı bulunuyor. Eğik askı kablolarının montajı tamamlandığında aslında 1 tane olarak göreceğimiz her bir kablonun içinde 65 ile 151 arasında değişen sayılarda halatlar olacak” dedi.

 

Eğik askı kabloları, köprünün üzerinde yolu oluşturacak olan yaklaşık 850 tonluk çelik tabliyelerle köprü kuleleri arasında taşıyıcı bağlantıyı  sağlayacak.  Eğik askılı sistemde  kabloları, kulenin iki yanında yer alan çelik tabliye ile beton tabliye arasında dengelenen yükleri taşıyacak.

 

Montaj hakkında bilgi veren Elbir, "Eğik askılı sistemde  kabloları, kulenin iki yanında yer alan çelik tabliye ile beton tabliye arasında dengelenen yükleri taşımaktadır. Tuzla ve Altınova (Yalova) bölgelerinde çelik tabliye imalatları devam ediyor. İmalatı tamamlanan çelik tabliyeler sırayla sahaya getirilecek ve özel bir vinç kullanılarak yol seviyesine kadar kaldırılacak. Her bir çelik tabliyenin kaldırılması ile eğik askı kablo montajı başlayacak ve bu şekilde devam edecek. Çelik tabliye ile kule arasında bulunan eğik askı kabloları montajı vinçler yardımıyla yapılacak. Montajdan sonra kablolar gerilecek” şeklinde konuştu.

KMOP'DEN HABERLER