• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KULELER ARTIK 30 KATLI BİNA YÜKSEKLİĞİNDE
 
3. Köprü Projesi'nde köprü kuleleri ilk üç aydaki yoğun çalışmalar sonrası 90 metreyi aştı. Bu uzunluk bir gökdelen inşaatında yaklaşık 30 kat anlamına geliyor. 3. Köprü Projesi'nin Asya Yakası Kulelerden Sorumlu Şefi Mustafa Orkun Bilgin, köprü tamamlandığında İstanbul'un sembollerinden biri olacağını söyledi. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde köprü kuleleri günde yaklaşık iki buçuk metre yükselme hızıyla 90 metreyi aştı.
 
Eylül ayı başında yapımına başlanan köprü kulelerinde yükseklik 90 metreyi geçti. 3. Köprü Projesi'nin Asya Yakası Kulelerden Sorumlu Şefi Mustafa Orkun Bilgin, köprü kulelerinde kalıcı bağlantı kirişlerinin yapım sürecine başlandığını belirtti. Bilgin,"Bağlantı kirişleri için iskeleler kuruldu. Kiriş yapımı bitince 129 metre yüksekliğe kadar kulemiz hızlı şekilde yine yükselmeye devam edecek. Kuleler 129 metreye yükselirken, 102 metre seviyelerinde geçici bağlantı kirişi olacak. Bu aşamadan sonra 200 metreye kadar yine hızlı yükseliş sürecek" dedi. 
 
Köprü kulelerinin bir gökdelen inşaatında yaklaşık 30 kat anlamına geldiğini belirten Bilgin, "Şu anda kuleden 3'te birinden daha az sevideyiz. 90 metreyi aştık yani bir binayı ele aldığımızda 2 metre 70 santim üzerinden hesaplarsak 30. kata ulaştık." dedi. Köprü yapım sürecinin disiplinli şekilde yürütüldüğünü söyleyen Bilgin, "Bu kalıp dinamik bir yapı. 24 saat boyunca beton dökülüyor. İşçilerin demir yetiştirmesi, betonu dökmesi, düzenin saat gibi işlemesi gerekiyor. Vardiyaların uyumlu şekilde yürümesi önemli. Beton kalitesinin denetlenmesi, İş güvenlik ekibinin de çalışma süreci içerisinde önlemlerin devamlılığını sağlaması gerekli. Disiplinli şekilde ve hiçbir şeyi gözden kaçırmamaya çalışıyoruz" diye konuştu.  
 
"3. KÖPRÜ SEMBOL OLABİLİR" 
 
3.Köprü Projesi'nin Asya Yakası Kulelerden Sorumlu Şefi Mustafa Orkun Bilgin, 3. Köprü Projesi'nde yer almanın heyecan verici olduğunu belirtti. Bilgin, "Böyle önemli bir projede katkıda bulunmak herkese nasip olmaz. Büyük keyif veriyor" açıklamasında bulundu.  
 
Mustafa Orkun Bilgin, köprünün tamamlandığında İstanbul'un sembollerinden olabileceğini söyleyerek, "1972'de yapılan 1. Boğaz Köprüsü yıllarca İstanbul'un sembolü oldu. Filmlerde, resimler de yer aldı, tişörtlere baskıları yapıldı. İkinci köprü gelince de insanlar heyecanlandı. Şimdi sıra bu köprü de... Bu köprü diğer köprülere göre daha özellikli, dünyada adından söz ettirecek bir proje."  dedi. 
 
                                                                                                                       Kasım 2013
 
KMOP'DEN HABERLER