• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
MEYDAN OKUYAN, BAŞARILI BİR PROJE
 
Dünyaca ünlü Mühendislik Firması ARUP' tan gelen heyet, 3.Köprü'yü ziyaret etti. Heyette yer alan, Geoteknikin kurucusu sayılan Karl Von Terzaghi'nin torunu  ve aynı zamanda şirketin direktörlerinden biri olan Sergei Terzaghi, projeye övgüde bulunarak, "Meydan okuyan, başarılı bir proje" dedi. 
 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin ziyaretçileri vardı. Dünyaca ünlü Mühendislik Firması ARUP' tan gelen heyet, 3. Köprü şantiye sahasına teknik gezi düzenledi. 
 
26 kişilik heyete, öncelikle 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında bilgi verildi. Proje Tasarım Yöneticisi Armağan Simge Cesur'un hazırladığı sunumu izledi ve projede gelinen son noktayı detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu. Çalışmaların devam ettiği köprü kulelerinin bulunduğu şantiye alanını gezen ziyaretçiler; köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları proje çalışanlarına yöneltti.
 
ARUP Heyeti yöneticisi Onur Özkol, "Şirketimizin tüm dünyadaki Geoteknik ekip liderlerinin katıldığı forum toplantıları sonrası kendilerine ülkemizde inşası devam eden en önemli altyapı projelerinden birini tanıtmak istedik. Bilhassa Geoteknik disiplini ile ilgili sahada karşılaşılan sorunlar, getirilen çözümler ve üretilen yenilikler konusunda bilgi almak ve fikir alışverişinde bulunmayı amaçladık. Etkileyici bir proje; özellikle 59m genişliğinde bir tabliye için 5,5 metrelik çelik tabliye derinliği ilham verici bir mühendislik çalışması. Köprü ayaklarının şaft kazısında karşılaşılan kayaların bu mertebede sağlam olması ise projenin Geoteknik mühendisleri adına sevindirici olmalı." dedi. 
 
Heyette yer alan şirketin direktörlerinden Sergei Terzaghi ise, projeye övgüde bulunarak, "Avustralya'da, bölgede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Buraya geldik, zira bu proje çok etkileyici. Meydan okuyan, çok başarılı. Böyle büyük projeler her zaman bölgeye ve çevreye çok önemli katkılar sağlamıştır." dedi. 
 
Aynı zamanda Geoteknik dalının kurucusu sayılan Karl Von Terzaghi'nin torunu olan Sergei Terzaghi, İstanbul'un ailesi için de önemli olduğu mesajını söyleyerek, "Benim büyükbabam da İstanbul'da 1919 ile 1922 yılları arasında bulunmuş, burada çalışmıştı. Eski adıyla Yüksek Mühendis Mektebi, şimdiki adıyla İTÜ'deki çalışmalarında ilk defa zemin mekaniği laboratuvarı kurdu ve bu alanın kurucusu olarak kabul edilmesine imkân veren çalışmalarını gerçekleştirdi." ifadesini kullandı. 
 
Günümüzde 40'dan fazla ülkede 11 bin üzerinde çalışanı olan dünyaca ünlü multidisipliner mühendislik tasarımı firması ARUP,  1946 yılında İngiltere'nin başkenti Londra'da kurulmuştu. Firma 1982'den beri Türkiye'de faal olup, 1992 yılında açılan İstanbul ofisinde günümüzde 300'e yakın mimar ve mühendis görev alıyor. 
                                                                                              Şubat 2015
KMOP'DEN HABERLER