• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"MÜHENDİSLİK AÇISINDAN ÇOK BAŞARILI BİR PROJE"
 
3. Köprü Projesi  yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor. Projeyi ziyaret edenler arasında bulunan ABD'nin Utah Devlet Üniversitesi Ulaşım Bölümü Araştırma Direktörü Cameron Kergaye, projeden çok etkilendiğini belirterek, " Teknik açıdan baktığımızda da proje bir kilometre taşı niteliğinde" dedi.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne ziyaretler devam ediyor. Bu kez Uluslararası İnşaat Mühendisleri Gelişmeler Kongresi'ne katılan yerli ve yabancı akademisyenler, 3. Köprü şantiyesine teknik gezi düzenleyerek projeyi yerinde incelediler. 
 
Geziye katılan akademisyenler, Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer tarafından karşılandı. Heyete, öncelikle 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında bilgi verildi. Ziyaretçiler Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer'in hazırladığı sunumu izledi ve projede gelinen son noktayı detaylı  şekilde öğrenme fırsatı buldu. Çalışmaların devam ettiği köprü kuleleri ve  şantiye alanını gezen ziyaretçiler; proje çalışanlarına köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları yönelttiler.
 
İTÜ'nün düzenlediği Uluslararası İnşaat Mühendisleri Gelişmeler Kongresi Başkanı Prof. Dr. Teoman Özer de,  projeden çok etkilendiklerini belirtti. İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Teoman Özer, "Biz İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü olarak, 2 senede bir gerçekleşen Uluslararası İnşaat Mühendisleri Gelişmeler Kongresi'nin bu yıl 11.'ni düzenledik. Bu yılki Kongre sonrası 3. Boğaz Köprüsü Ve Kuzey Marmara Otoyolu  Projesi'ne teknik  bir gezi düzenledik. İTÜ olarak bu projeyi çok önemsiyoruz. Bu köprü, dizayn olarak  da diğer köprülerden farklılık gösteriyor. İçinde birçok ilki barındırıyor. Ayrıca kendi inşaat firmalarımızın bu yapıya  büyük katkısının olmasından da  memnuniyet duyduk." diye konuştu. 
 
Projeyi ziyaret eden heyette bulunan  ABD'nin Utah Devlet Üniversitesi Ulaşım Bölümü Araştırma Direktörü Prof. Dr.Cameron Kergaye ise, "Türkiye  gelişen bir ülke ve bir çok alanda gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Bu proje İstanbul ulaşımı açısından çok önem teşkil ediyor. Güzergahları sebebiyle İstanbul ulaşımına  büyük katkı sağlayacaktır. 3. Köprü Projesi  mühendislik açısından baktığımızda da  bir  kilometre taşı niteliğinde. Bir tarafta eğik askılı köprü, diğer yanda asma köprü ve hybrid bir köprü modeli olması dolayısıyla proje mühendislik açısından da başarılı olmuştur" açıklamasını yaptı.

 

                                                                                                Kasım 2014

KMOP'DEN HABERLER