• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ÖĞRENCİLERİMİZİN MESLEK HAYATI İÇİN ÖNEMLİ
 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne Türkiye'deki üniversitelerin yoğun ilgisi devam ediyor. Ankara Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri, 3. Boğaz Köprüsü şantiye sahasına teknik gezi düzenledi. 
 
 
Öğrenciler, Karayolları Bölge Müdürlüğü'nde misafir edildi ve proje sahasına  teknik gezi düzenledi. 37 kişilik heyet, Karayolları Bölge Müdürlüğü Asma Köprü Şefi Cevat Alim tarafından karşılandı. Heyet, Asma Köprü Şefinin hazırladığı sunumu izlediler ve projede gelinen son nokta hakkında  detaylı bilgi alma fırsatı buldular. Çalışmaların devam ettiği köprü kuleleri ve  şantiye alanını gezen ziyaretçiler; proje çalışanlarına köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları yönelttiler.
 
Üniversite Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Yılmaz Arımtaş, bu ziyaretin öğrencilerin gelecekteki meslek hayatları için önemli olduğunu belirterek, "3. Köprüyü yerinde görelim ve öğrencilerimizin kültürünü arttıralım niyetiyle geldik. Türkiye'de boğaza bundan önce yapılan köprüden bu yana 26 sene geçti. Bir öğrencinin bundan sonra bir daha buna şahit olması zor. Projeyi, inşaat mühendisliği açısından ilk olarak bir "mühendislik harikası" diyebilir ve "sanat yapısı" olarak ifade edebiliriz. Bence en önemli olan şey de, raylı sistemin artık bu köprüde faal hale gelmesi, ihmal edilmemesi. 3. Köprü diğer köprülere kıyasla hem mühendislik açısından avantajlı hem de özellikleri açısından Türkiye için önemli bir köprü" dedi. 
 
                                                                                              Mayıs  2015
KMOP'DEN HABERLER