• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"ÖĞRENCİLERİN VİZYONU GELİŞİYOR"

 

Elazığ Fırat Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğrencileri, 3. Köprü inşaatına teknik gezi düzenledi. Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yrd. Kürşat Alyamaç,bu ziyaretle öğrencilerin vizyonunun gelişmesini istediklerini söyledi.

 

ICA’nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ne üniversitelerden ziyaretler devam ediyor. Bu kez köprü inşaat sahasının İstanbul dışından ziyaretçileri vardı. Elazığ Fırat Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri, köprü ve otoyol inşaatını ziyaret etti, proje hakkında bilgi aldı. Öğrenciler, çalışmaları yakından görme fırsatı yakaladı.

 

60 kişilik gruba öncelikle Proje Kontrol Direktörü Cem Erer tarafından bilgi verildi. Proje Kontrol Direktörü Cem Erer, projenin ihale safhası ve projede gelinen noktayı detaylı şekilde anlattı.

 

ICA İş Sağlığı, İş Güvenliği, Kalite ve Çevre Direktörü Alper Baysal ise öğrencileri projenin çevresel boyutları hakkında bilgilendirdi.

 

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Kürşat Alyamaç, "Bu ziyaret bizim için mesleki açıdan çok önemli. Çünkü 3. Köprü uluslararası bir proje. Ziyaret öğrencilerimizde büyük bir heyecan yarattı. Amacımız hem öğrencilerimizin 3.köprü hakkında gerçek bilgileri öğrenmesi hem de mesleki açıdan bu önemli projeyi yerinde görmeleri. Böylece onların vizyonunun gelişmesini istedik" dedi.

 

Projede gördüklerinden fazlasıyla etkilendiklerini söyleyen Kürşat Alyamaç, "Bu proje inşaat mühendisliğinin doruk noktası . Sadece köprü değil, otoyol projesi de çok önemli. Burada dev bir şantiye kuruldu. Öğrencilerimiz tüm ayrıntıları sorma imkanı buldu. Büyük ortağın Türk firması olması gurur verici. Öğrencilerimiz, firmayı da tanımış oldu" diye konuştu.

 

Elazığ Fırat Üniversitesi İnşaat Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Serhat Musul ise projeye hayran kaldıklarını belirterek, "Dünyanın en büyük projelerinden biri geldiğimizi biliyorduk ancak gözlerimizle gördüğümüzde mühendisliğin geldiği boyuta inanamadık, hayran kaldık.” ifadesini kullandı.’

 

                                                                                                                     Mayıs 2014

KMOP'DEN HABERLER