• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
OTOYOL "AKILLI" OLACAK
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu, Akıllı Ulaşım Sistemleri'yle donatılıyor. Bu kapsamda çalışmalar başladı, amaç yol güzergahındaki olası sorunların önüne geçmek. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde otoyol güzergahı teknolojik anlamda da üst düzey standartlarla donatılıyor. Otoyolda Akıllı Ulaşım Sistemi için çalışma başlatıldı. Sistemle, otoyol güzergahındaki trafik akışı yakından takip edilecek, yoğunluğu önlemek için önlemler alınacak ve sürücülerin güvenli şekilde seyahatlerine yardımcı olmaya çalışılacak. 
 
Proje koordinatörü Mustafa Özkan, "Intelligent Transportation Systems ( ITS)  İngilizce bir deyim olup,  Akıllı Ulaşım Sistemleri(AUS) olarak Türkçede kullanılmaktadır. AUS sistemi ise otoyolda sürücülerin güvenli şekilde seyahatlerine yardımcı olmayı hedefleyen ve bu işi de elektronik donanımlarla destekleyen sistemleri tanımlamaktadır. Bu sistemler bilgilendirme, haberleşme ve sistem(trafik) takibi  olarak ana hatları ile tanımlanabilir.Otoyolumuzu tercih edecek sürücü ve yolcularının bu sistem sayesinde gerekli uyarıları yol boyunca yaparak gerektiğinde sürücülerin tedbirlerini almalarını sağlamak ve bu sayede de gereksiz trafik yoğunluğunu önlemek ve şikayetleri minimize etmek hedeflenmektedir. Özellikle otoyollarda bu tür sistemler kurulmakta ve İdare/İşletmeler tarafından da  son yıllarda ciddi boyutta ele alınıp, yeni tesis edilecek otoyollarda talep olarak karşımıza çıkmaktadır. " diye konuştu. 
 
                                                                                                                     Şubat  2016
KMOP'DEN HABERLER