• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
OTOYOLUN E-1 KISMINDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
 
 
Kuzey Marmara Otoyolu’nun Avrupa girişindeki 19 buçuk kilometrelik E-1 kısmında çalışmalar devam ediyor. Haziran ayından sonra başlayan süreçte otoyolda yüzde 16’lık bir ilerleme sağlandı.
 
ICA’nın hayata geçirdiği 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesinde köprü yapımının yanı sıra Otoyolda da hummalı bir çalışma sürüyor. 116 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu’nun Avrupa girişindeki ilk 19 buçuk kilometrelik alanı kapsayan E-1 kısmında Haziran ayında başlayan yapım çalışmalarında önemli aşama kaydedildi. Projede yüzde 16’lık bir ilerleme sağlandı.
 
Projede gelinen süreci anlatan Otoyol projesinin E-1 kısmı Toprak İşleri Şefi Mustafa Camcı,“Haziran ayında çalışmalar başladık. Öncelikle zeminleri kaldırma işlemini yaptık. Bazı bölgelerdeki bataklık zeminleri kaldırdık, yerine kaya kullanarak zemini daha iyi hale getirdik. Taşla dolgu yaptık. Böylece zeminin taşıma gücünü arttırdık. Neden yaptık, bu yapılan işin kalıcı olması için gerçekleştirdik.” diye konuştu.
 
“A sınıfı bir yol yapıyoruz.” diyen Camcı, “Tüm çevresel koşullara göre tedbirlerimizi şimdiden alıyoruz. Örneğin, Drenaj yapıyoruz, mevcut zemin suyu, yeraltı suyu, oluşabilecek sudan yolu böylece koruyoruz. Çünkü su, toprak dolguya en büyük hasarı veren şeydir. Heyelana sebep olur, oturmalara engel olur. Önemli olan bunu yapım aşamasında öngörmektir. Bazı şeyleri atlayıp yaparsanız, geri dönüşümü olmaz. Biz tüm koşulları proje aşamasında öngörerek ona göre hareket ettik.” diye konuştu. 
 
Otoyol projesinin E-1 kısmı şantiye şefi Selim Sönmez ise,  “Otoyol kısmımız yaklaşık 19 buçuk kilometrelik bir alanı kapsıyor. 14 milyon 200 bin metreküp kazımız var, 10 milyon da dolgumuz var. 2 milyon 300 metreküp kazı yaptık, 500 bin metreküp zayıf zemin, 500 bin metreküp de dolgu yaptık. “ dedi.
 
Sönmez, E-1 kısmındaki tüm toprak işi ve sanat yapılarının Mart 2015’te bitirecek şekilde planlama yaptıklarını belirtti.
 
Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin 19 buçuk kilometrelik E-1 Kısmında 8 adet viyadük,  9 adet alt geçit, 10 adet üst geçit bulunuyor. 
 

                                                                                                                      Ocak 2014

KMOP'DEN HABERLER