• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
PROJE ÖZGÜVENİMİZİ ARTTIRDI
İnşaat Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Mehmet Ali Selvi, projenin öğrencilerin özgüvenini arttırdığını söyledi. 
 
Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü akademisyen ve öğrencileri, ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne teknik ziyaret düzenledi.Akamedisyen ve öğrencileri, 3. Köprü Projesi şantiye sahasını gezdi, yetkililerden bilgi aldı. 
 
30 öğrenci ve 3 akademisyenden oluşan heyete, öncelikle 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında bilgi verildi. Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer'in hazırladığı sunumu izledi ve projede gelinen son noktayı detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu. Çalışmaların devam ettiği köprü kulelerinin bulunduğu şantiye alanını gezen ziyaretçiler; köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları proje çalışanlarına yöneltti. 
 
İnşaat Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Mehmet Ali Selvi, "Amacımız, öğrencilerimiz 2. sınıf öğrencisi. Bölgemizde böyle bir asma köprüyü gezme şansımız yok. Müracaat etmiştik, sağolsun kabul edildi. Öğrencilerimizin, ufukların genişlemesi, hayal güçleri için burayı ziyaretleri çok iyi oldu. Basından takip ettiğimiz kadarıyla, burayı biliyorduk. İş disiplini ve kalite açısından çok etkilendim. Her türlü teknik araştırmalar, teknolojinin tüm imkanları kullanılmış. Üzerinden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçecek olan ilk köprü olması sebebiyle,teknik bilgi bakımından sınırlı bir bilgiye sahiptik.Teknik bilgi açısından, bir çok yeni şeyler öğrendiğimiz, 322 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek asma köprü kulesini, 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş köprü genişliği ve 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsünün, iyi yapılan iş programı, iş disiplini ve düzenli çalışmayla, nasıl yapıldığını, hangi zorlukların üstesinden gelindiğini, projenin sadece bir köprü değil, otoyol projesi olduğunu da gördük." dedi. 
 
"Türkiye için demiryolu ve karayolu açısından ilk köprü. Artık gittiğimiz yerlerde, "Eğer bir asma köprüsü görmek isterseniz, 3. Köprü'yü görün" diyebilirim" ifadesini kullanan İnşaat Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Mehmet Ali Selvi, "Projenin maliyeti ve büyüklüğü ile yapım süresini, dünyada ki diğer büyük projeler ile kıyasladığımızda, bu kadar kısa bir sürede böyle bir sanat eserini yapmayı üstlenen Türk mühendis ve Türk firmalarının inşaat sektöründeki başarısını bir kez daha görmüş olduk. Proje bizleri gururlandırdığı gibi özgüvenimizi arttırdı." açıklaması yaptı.’
 
                                                                                              Nisan 2015
 
KMOP'DEN HABERLER