• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
PROJEDE GÜZERGAHINDA ÇSED DENETLEMESİ
 
Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesinde Çevresel ve Sosyal Etki konuları yakından takip ediliyor. Dünyaca ünlü firma AECOM yetkilileri, 7. kez proje sahasında incelemede bulundu.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) raporu konusunda dünyada kabul gören danışmanlık firması AECOM tarafından hazırlanmıştı. Bu kapsamda AECOM heyeti 3.Köprü ve Otoyol güzergahında gelinen aşamaları periyodik olarak incelemeyi sürdürüyor. ÇSED raporunda var olan başlıklarla ilgili proje 3 aylık periyotlarla denetleyerek, ÇSED sürecinde belirlenmiş olan ÇSAP’a (Çevresel ve Sosyal Aksiyon Planı) uyumlu çalışılıp çalışmadığı denetliyor ve raporlama yapıyor. Köprü ve Otoyol proje sahasını gezen heyet, incelemede bulundu.
 
ICA Kalite ve Çevre Direktörü Alper Baysal, denetlemenin, ekoloji ve biyoçeşitlilik, arazi kullanımı, hava kalitesi, gürültü kirliliği ve vibrasyon, su kalitesi, atık yönetimi, görsel  ve sosyo-ekonomik etkiler ile arkeoloji ve kültürel miras açısından yapıldığını belirtti. Alper Baysal, "İncelemelere bağımsız denetçiler katılıyor. AECOM firması her üç aylık periyotlarda sözleşmesel olarak taahhüt ettiğimiz (Çevresel ve Sosyal  Değerlendirme Raporu ve Çevresel ve Sosyal Aksiyon Planı) gerekliliklerimizi yapıyor muyuz? Ne kadar efektif yapıyoruz? Konularını denetlemekte ve kreditörler ile şirketimize raporluyor. Her değerlendirme döneminden sonra rapor oluşturuluyor. Var ise zayıf noktalar belirtilip bizlerin önceden önlem alması bekleniyor. 7. denetim dönemine kadar önemli bir konuda henüz uyarı alınmadı" dedi. 
 
ICA Kalite ve Çevre Direktörü Alper Baysal, denetimlerin projeye katkısına gelince; "Projeye katkısı büyük. Öncelikle tüm çalışanlar düzenli denetlendikleri olgusunu idrak ediyorlar ve çalışmalarını daha sistematik hale getiriyorlar. Daha sonra, firma içi denetim mekanizmasından farklı bir organizasyon tarafından denetlendiğiniz için denetlenmeyen, kontrol edilmeyen herhangi bir konu kalmıyor. Bu da proje yönetimine güven veriyor.   
 
Merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nin Los Angeles kentinde olan AECOM (Architecture, Engineering, Consulting, Operations, and Maintenance) firması, 45.000'den fazla uzman mühendis ve mimarla 130'dan fazla ülkede hizmet veriyor. AECOM daha önce 500'den fazla önemli projeye katkıda bulundu. Türkiye'nin ilk çevresel etki çalışmasını yapan AECOM firması, çevre, ulaşım, su, enerji ve tesis projelerinde dünyanın en büyük global destek hizmetleri sağlayıcı şirketlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. 

                                                                                                                     Aralık  2015

 

KMOP'DEN HABERLER