• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
PROJEDE KUŞ GÖÇÜ ÇALIŞMASI

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi güzergahında, "kuş göçü" çalışması yapılıyor. Çalışmanın amacı, biyoçeşitliliği korumak ve kuş göçü sırasında alınacak önlemleri tespit etmek.

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde sosyal sorumluluk projesi kapsamında "kuş göçü" çalışması gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda proje sahası ve çevresinde "kuş göçü" araştırması yapılıyor. Böylece, bölgedeki biyoçeşitliliğin korunması, kuş göçleri sırasındaki önlemlerin tespit edilmesi ve olası risklerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

ICA Kalite ve Çevre Direktörü Alper Baysal, kuş göçlerinin yılın iki döneminde, Mart-Temmuz ve Ağustos-Kasım ayları içinde gerçekleştiğini belirterek, "Bu doğal bir oluşum. Mevsimler ve Dünya'nın dönme hareketine göre; kuşların bir kısmı birkaç farklı rota ile Güney Kutbu’ndan Kuzey Kutbu’na göçer. Bizim ülkemizde gözlediğimiz kuş göçleri, Orta ve Güney Afrika, Madagaskar, Kuzey Afrika kıyılarından başlayıp Kuzey Avrupa'ya kadar devam eder. Kuş göçünün Türkiye’de en yoğun yaşandığı bölgelerden biri de İstanbul’dur" dedi.

Baysal, "Bu  çalışmadaki amacımız ise, kuş göçlerinin yoğunluğuna, ne çeşit kuşların geçtiğine, kuşların hangi zaman diliminde geçişler yaptıklarına, hangi yönden gelip hangi yöne gittiklerini anlamak olacak. Kuşların üremesiyle ilgili olarak da; hedefimiz, hangi kuş türlerinin hangi bölgelerde ürediği, eğer bulunabiliyorsa yuvalama alanları ve popülasyon durumları ile ilgili konuları tespit edebilmek olacak. Bu çalışmanın sonuçlarıyla, modelleme çalışması yapılacak. Aksiyon planları oluşturulmasında da bu çalışmalar kaynak olacak. Projeye katkısı ise; biyoçeşitliliği korumak, kuş göçü sırasında alınacak önlemleri tespit etmek, sonuç olarak da alınacak önlemler ile hem göçer kuşların otoyol yapım işlerinden ve işletmesinden etkilenmemesini hem de kuş göçleri ile otoyol operasyonu ile ilgili oluşabilecek olası riskleri ortadan kaldırmak olacak" diye konuştu.

Kuş Göçü çalışması, AECOM aracılığıyla koordinatörlüğünü Prof. Dr. Mustafa Sözen’in yaptığı uzman ornitolog, akademisyen ve kuş gözlemcisi bir ekibin oluşturduğu 7 kuş gözlemcisi tarafından yapılıyor.

                                                                                               Mayıs 2016

KMOP'DEN HABERLER