• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
PROJEDE SIRADIŞI UYGULAMA: ÇELİK MENFEZ
 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde, mühendislik alanındaki yeni uygulamalardan; çelik menfez uygulamasına yer veriliyor.Yüksek mukavemetli yapılar olarak nitelendirilen 14 adet hidrolik menfezin ortalama 80 yıl dayanım süresi bulunuyor. 
 
 
- 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, mühendislik alanında birçok teknik yeniliğe ve farklı uygulamaya da ev sahipliği yapılıyor. Mühendislik alanındaki yeni uygulamalardan; çelik menfez uygulamasına da projede yer veriliyor.Hali hazırda projede 14 adet hidrolik menfez, çelik olarak yeniden tasarlandı ve saha imalatları devam etmekte olup bu menfez sayısının artması bekleniyor.
 
 
Menfez yapımı yüklenici firma yetkilisi, "Çelik menfezler betonarme yapıların aksine toprak altında çok daha esnek davranış sergiler. Esnek yapısı nedeniyle eski uygulamalara nazaran menfeze etkiyen yükler zemine çok daha kolay aktarılarak yapıda oluşan iç gerilmeler azaltılmış olur. Dolayısı ile klasik yapılara göre çok daha ekonomik bir çözüm elde edilir.Esnek olmasının bir diğer önemli avantajı da imalat sonrası oluşacak olan kontrol dışı oturmalara karşı dayanıklı olmasıdır. Donatı kalıp ve benzeri  işçilik gerektirmediği gibi, fabrikasyon üretim olması nedeni ile hem hatalı üretim minimize edilmiş olur hemde montaj aşaması klasik yapı imalatlarına oranla çok hızlı bir şekilde tamamlanır." dedi.
 
Çelik menfezler, paslanmaya karşı koruma amacı ile Avrupa standartlarına göre galvaniz ile kaplanıyor. Menfezlerin korozyona karşı korunma sistemi ortalama 80 yıl servis ömrü sağlayacak şekilde tasarlanıyor ve bakım ile bu süre artıyor.
 
Karayolları ve demiryolları gibi yapıların altında bulunan, kontrollü su geçişine izin vermek ve akışın devamlılığını sağlamak amacıyla koruge edilmiş çelikten imal edilmiş hidrolik yapılara çelik menfez deniyor. Çelik menfezler, yüksek mukavemetli yapılar olarak nitelendiriliyor.
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin 116 kilometrelik karayolu bölümünde, şu ana kadar 210 menfezin yapılması planlanmış durumda.  
 

                                                                                                Haziran  2015 

 

KMOP'DEN HABERLER