• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
PROJEDE SON "AECOM" DENETLEMESİ
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi planı çerçevesinde son denetim yapıldı. Köprü ÇSED raporunu hazırlayan dünyaca ünlü AECOM'un yetkililerinin yaptığı denetimle birlikte proje hakkında son rapor yayınlanacak.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde denetimler, çalışmaların son aşamasında da devam ediyor. AECOM firması yetkilileri, köprü ve otoyol güzergahında, Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) raporunda taahhüt edilen noktaları denetledi. Son denetimle birlikte yapım süreci için nihai rapor oluşturulacak.
 
ICA Kalite ve Çevre Direktörü Alper Baysal, projede yer alan  ÇSED çalışmasının Türkiye Çevre Bakanlığı müktesebatına ve Uluslararası ÇSED müktesebatına uygun olarak AECOM firması tarafından hazırlandığını söyledi. 
 
Alper Baysal, " Her ne kadar ICA, çevre, iş güvenliği, arkeoloji ve sosyal sorumluluk alanında profesyonel ekipler kursa ve yapım sürecinde resmi denetimler yapılsa da AECOM gibi bağımsız denetim kuruluşlarının denetim ve gözetim hizmetlerini almak, dışardan profesyonel bir bakış açısını proje sinerjisine katmak önemli. Bu denetimlerin, işlerimizi denetim altına almak ve profesyonel bir çalışma ortamı yaratmak noktasında 27 ay boyunca bizlere büyük katkısı oldu" dedi.    
 
Yapılan denetlemelere de değinen Baysal,  "Şimdiye kadar yapılan denetimlerde büyük eksiklikler bulunmadı. Raporlanan uygunsuz durumlar ise denetim sürecinde veya hemen akabinde düzeltilerek ilgili denetim kuruluşuna iletildi. Bu yapılan son denetim ile birlikte yapım süreci için denetimler nihai sürece gelecek ve son nihai rapor oluşturulacak" ifadesini kullandı.
 
Merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nin Los Angeles kentinde olan AECOM (Architecture, Engineering, Consulting, Operations, and Maintenance) firması, 45.000'den fazla uzman mühendis ve mimarla 130'dan fazla ülkede hizmet veriyor. AECOM daha önce 500'den fazla önemli projeye katkıda bulundu. Türkiye'nin ilk çevresel etki çalışmasını yapan AECOM firması, çevre, ulaşım, su, enerji ve tesis projelerinde dünyanın en büyük global destek hizmetleri sağlayıcı şirketlerinden biri olarak ön plana çıkıyor.
 
KMOP'DEN HABERLER