• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
PROJEDE VADİLER SU KANALLARIYLA KORUNUYOR

 

Kuzey Marmara Otoyolu'nun inşaatında, sel ve su baskınlarına karşı da önlemler alınıyor. Otoyol boyunca yapılacak su kanallarıyla, hem otoyol su baskınlarından korunacak hem de su kaynaklarının zarar görmesi engellenecek.

 

Kuzey Marmara Otoyolu inşaatında çalışmalar devam ediyor. Proje kapsamında vadilerin kesiştiği noktalarda su kaynaklarının geçişi için önlemler de alınıyor. Yaklaşık 160 kilometrelik otoyol güzergahında 197 adet su kanalı yapılacak. Bu kanallarla vadilerdeki su akışı sağlanacak. Ayrıca yağmur ve kar yağışları sonrası oluşan su yoğunluğunun bu kanallarla otoyolun altından geçirilmesi planlanıyor. 

 

"197 SU KANALI SAYISI ARTABİLİR" 

 

Projenin Yapısal Tasarım Şefi Onur Kantar, menfez yani su kanalı sayısının artabileceğine belirtti. Kantar, "197 menfez var ancak  sahaya girildikçe bazı küçük değişikliklerle birkaç tane daha ilave edilebilir.  Menfez boyutları yağış şiddet haritalarına göre belirleniyor  ve  hidrolik hesaplar gerçekleştiriliyor.

 
Menfezler, karayolları standartlarına göre, en küçüğü 2 X 2 metre olarak tasarlanıyor. Bu projede ise bazı menfezlerin boyu ve eni 5 X 5 metreye kadar çıkarıldı. Bütün vadilere konuluyor. Menfezler, dere şu an kuruysa bile, yağış şiddet haritasına göre olası sel ya da su baskınlarına hazırlanarak yapılıyor ve buna göre projelendiriliyor." dedi.
 
                                                                                                                       Kasım 2013
KMOP'DEN HABERLER