• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
PROJEDEKİ TOPLAM 48 VİYADÜK TAMAMLANDI
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde yer alan 48 viyadükte çalışmalar bitti. Böylece, projedeki viyadüklerden yaklaşık 11 kilometresi tamamlanmış oldu. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen 116 kilometrelik otoyolda viyadükler önemli bir yer tutuyor. Otoyolun  13.5 kilometrelik kısmı viyadük üzerinden geçiliyor. Projede yer alan 64 viyadükten 48'inde çalışmalar tamamlandı, viyadükler araç geçişine hazır hale getirildi. 
 
Kuzey Marmara Otoyolu yetkilisi, "Viyadükler için önce fore kazık uygulamaları yapıldı. Sonrasında yapılan temel kazıları için iş makineleri getirildi, temel kazılarına başlandıktan sonra da beton işlerine başlandı. Temel kazıları ve grobetonları, temel betonları, elevasyonlar, başlıklar, kirişler ve tabliyeler sırasıyla yapıldı. Son olarak prekast kirişler üretildi. ve bu ay itibariyle 48 viyadükte çalışmalar tamamlandı." dedi. 
 
Kuzey Marmara Otoyolu yetkilisi, şu anda çalışmaların sürdüğü viyadüklerin 6,14, 22, 23, 24, 27, 28 ve 29 numaralı viyadükler olduğunu belirtti. 
 
Projede vadiler, normal yollara göre 4 kat daha maliyetli olan viyadüklerle aşılırken, bazı bölgelerde viyadüklerin yüksekliği 85 metreyi buluyor.  Proje çerçevesinde 13.5 kilometre uzunluğunda 64 viyadük inşa ediliyor.
 
                                                                                                                     Şubat  2016
KMOP'DEN HABERLER