• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
PROJEDEKİ VİYADÜKLER TAMAMLANDI
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde yer alan 64 viyadükte çalışmalar tamamlandı. Böylece projenin 13,5 kilometrelik kısmı viyadükler üzerinden geçilmiş oldu. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde viyadüklerin yapım işlemi tamamlandı. 
 
Proje yetkilisi, "Projede 64 adet viyadük vardı, geçen ay yapılan çalışmalarla hepsinde çalışmalar tamamlandı. Hatırlanacağı gibi, daha önce Avrupa bölümündeki viyadükler bitmişti, sadece Asya Yakası'nda 3 viyadük kalmıştı. Bu viyadükler V23, V24 ve V27'deydi. Bu viyadüklerde de çalışmalar tamamlandı. Böylece 13,5 kilometrelik viyadük imalatımız sona erdi" dedi.
 
Viyadük yapımında sıradışı yöntem: İtme-Sürme
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin yapımında teknolojinin son imkânları kullanıldı. Proje kapsamında toplam 6 viyadük, inşaat teknolojisinde hem hız hem de kalite açısından önemli faydalar sağlayan itme-sürme yöntemiyle hayata geçirildi.
 
Şantiye Yetkilisi, "Bu yöntem daha önce Türkiye'de bu kadar büyük çapta bir işte uygulanmadı. Özel olarak üretilen kalıpların üzerine beton döküldü. Demirle birlikte betonun mukavemet almasıyla art germeyle gerip, sabitlendikten sonra iterek ayaklar üzerinde ilerledi. Her bir açıklık için beton döküp, sonra da kaydırarak ayakların üzerinden geçirdik. 6, 14 ve 17 numaralı viyadükler, itme-sürme yöntemiyle yapıldı. Bu yöntem kalite açısından sorunsuz, herhangi bir ödün verilmiyor. Hız ve çalışma kolaylığı da sağlıyor" dedi. 
 
KMOP'DEN HABERLER