• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
PROJENİN EN UZUN VİYADÜĞÜ TAMAMLANDI

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin en uzun viyadüğünde çalışmalar tamamlandı. Viyadük 26, araç geçişine hazır hale getirildi.

 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen 116 kilometrelik otoyolda viyadükler önemli bir yer tutuyor. Otoyolun  13.5 kilometrelik kısmı viyadük üzerinden geçilecek. Viyadük 26 kullanıma hazır ve ulaşıma uygun hale getirildi.
 
Kuzey Marmara Otoyolu yetkilisi, "Viyadük 26, 962 metre uzunluğuyla projenin en uzun viyadüğüydü. Projenin 102 ve 103. kilometreleri arasında. Viyadüğümüz için fore kazık uygulamaları yapıldı. Sonrasında yapılan temel kazıları için iş makineleri getirildi, temel kazılarına başlandıktan sonra da beton işlerine başlandı. Temel kazıları ve grobetonları, temel betonları, elevasyonlar, başlıklar, kirişler ve tabliyeler sırasıyla yapıldı. 100 bin metreküpe yakın beton döküldü.  Tam 50 açıklık vardı. Bunun için prekast kirişler üretildi. 2014 yılında başlanan viyadükte son döşeme betonu  2016’nın Ocak ayında döküldü." dedi. 
 
Viyadük 26’nın tamamlanmasıyla, otoyolun sırasıyla V25, V26 ve Riva tüneli’nden geçmesi sağlanarak kesintisiz bir bağlantı sağlanmış oldu ve en önemli bölümlerden birine ait çalışmalar tamamlandı.  Tamamlanan viyadük 26 ile 13,5 kilometrelik viyadük inşaatının yaklaşık 10 kilometresi bitirildi
 

                                                                                                                     Ocak  2016

 

KMOP'DEN HABERLER