• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"PROJENİN TİCARETE DE FAYDASI OLACAK"
 
Kocaeli Ticaret Odası, 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ni ziyaret etti. KTO Mühendisler-Mimarlar ve Eğitim Danışmanlık firmaları komitesi başkanı Yusuf Özdemir,  projenin bölge ticaretine de faydası olacağı görüşünü dile getirdi
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi sivil toplum kuruluşlarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Kocaeli Ticaret Odası’ndan 20 kişilik bir heyet, proje inşaat sahasına geçen hafta teknik gezi düzenledi.
 
KTO heyeti, önce proje hakkındaki teknik detaylardan oluşan bir sunum izledi ve projede gelinen son noktayı detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu. Proje Kontrol Direktörü Cem Erer heyete projenin gelişmelerini ve yapılan çalışmaları anlattı. ICA İş Sağlığı, İş Güvenliği, Kalite ve Çevre Direktörü Alper Baysal ise projenin Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi süreciyle ilgili bilgi verdi. Heyet, köprü kulelerinin yapımının devam ettiği şantiye alanını da görme şansı yakaladı ve köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları da ekibe yönelttiler.
 
Kocaeli Ticaret Odası Mühendisler-Mimarlar ve Eğitim Danışmanlık Firmaları Komitesi Başkanı Yusuf Özdemir, projenin Türk mühendis ve şirketleri açısından gurur verici olduğunu söyledi. Yusuf Özdemir, "Odaya bağlı mühendis ve mimarlarımızın böyle ender projeleri görüp, bundan faydalanması nedeniyle bu teknik geziyi düzenledik. Bu proje mühendislik harikası bir proje. Dünyada eşi ve benzeri çok az olan bir proje. Sadece mühendis olarak baktığımızda, projelendirilmesi bile çok uzun süre alır. Bunların yapımının Türk mühendisleri ve firmaları açısından yapılması bizi çok gururlandırıyor" dedi.
 
Projenin bölge için büyük bir şans olduğunu belirten Yusuf Özdemir, 3. Köprü’nün bölge ticaretine de katkı sağlayacağı görüşünde olduğunu ifade ederek, "Projeye bütün olarak baktığımızda yolların ve alternatif güzergahların ticareti nasıl etkileyeceğini ve bunun Kocaeli’ye olan faydasını da değerlendiriyoruz. Tavsiye niteliğinde bu görüşlerimizi yetkililere iletiyoruz" diye konuştu.
 
                                                                                                                   Temmuz 2014
KMOP'DEN HABERLER