• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
RİVA TÜNELİ’NDE KAZI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

 

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde Asya Yakası'nda bulunan Riva geçiş tünelinde kazı işlemleri sürüyor.  

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde Asya yakasındaki iki tünelden biri olan T2 Riva geçiş tünelinde çalışmalar devam ediyor. Aralık ayında başlanan tünel inşasında kazı çalışmaları yapılıyor. 116 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu'nun 103. kilometresine yapılacak tünel, 2 bağımsız tüpten oluşacaktır. Tünellerin her birinde 4 şerit hizmet verecek.T2 Riva geçiş tünelinde, kuzey tüp 626 metre, güney tüp 561 metre uzunluğunda olacak.

 

Projenin Asya Yakası Tünel Şefi Özgür Kumkale, "Giriş tünelinde, kuzey ve güney tünelinde toplam 4 aşamada kazılar devam ediyor. Kuzey tünelinde birinci aşamada, 190 metre ilerledik. İkinci aşamada 70 metreden fazla ilerledik. Kuzey tüpte üçüncü aşamanın ilk bölümlerinde de kazılarımız sürüyor. Zaten 4 aşamalı bir kazı. Güney tünelinde ise, birinci aşamada 110. metredeyiz. İkinci aşamada ise 55 metre civarındayız " dedi.

 

Riva Tüneli’nde her şeyin planlandığı gibi devam ettiğini söyleyen Kumkale, "Tünelin birinci aşamasında 4 ay sonra Haziran ayında karşıdan karşıya geçmiş olacağız. Tünelin tamamının gelecek yılın ikinci çeyreğinde bitirilmesi planlanıyor " dedi.

 

Kumkale ayrıca, Çamlık ve Riva tünelleri olarak Avrupa'nın en geniş tünellerini yaptıklarını sözlerine ekledi.

                                                                                                                      Mart 2014

KMOP'DEN HABERLER