• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
RİVA TÜNELİ ÇALIŞMALAR BİTMEK ÜZERE
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Projesi'ndeki 2 tünelden biri olan Riva Tüneli'nde çalışmaların tamamlanmasına az kaldı. Riva Tüneli'ndeki son betonlama ve üst yapı işlemlerinin bitmesi sonrası tünelin Ekim ayı içinde tamamlanması bekleniyor.
 
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Projesi'ndeki 2 tünelden biri olan Riva Tüneli'ndeki çalışmalarda artık son dönemece girildi. Tünelin kuzey tüpünün ardından güney tüpündeki betonlama çalışmalarının da sonuna gelindi. Betonlama çalışmaları ve üst yapı işlemlerinin ardından Riva Tüneli'nin kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor. 
 
Çalışmalar hakkında bilgi veren Riva Tünel Şefi, "Projede bizim adımıza 5 mühendis, 6 kontrol elemanı, yüklenici firmada 6 mühendis 8 tekniker kazı ve destekleme işlerinde toplam 100 işçi 45 operatör, beton kalıp işinde 20 kişi; demir işinde 25 kişi çalıştı. Öncelikle portal çalışmaları yapıldı. Ardından tünel kazı ve destekleme işlerine dört aşamalı olarak başlandı ve tamamlandı. Ardından kiriş betonları ve takibinde kemer betonları yapıldı. Kiriş betonları tamamlandı ve kemer betonu olarak son kısma gelindi. 12 metre uzunlukta, 16 adet betonlanacak kısım kaldı, yani 192 metre betonlama çalışması yapılacak. Bunun haricinde aç – kapa tünelin kuzey tüp temel betonları tamamlandı. 1 adet kemer ve 2 adet fülüt anosu betonlanacak. Güney tüpte ise 3 adet temel betonu döküldü. Henüz güney tüpte 14 temel, 16 kemer ve 2 fülüt anosu dökülecek. Genel düşünürsek betonlama işinin tamamının % 80’i tamamlanmış %20’si kalmış durumda." dedi.  
 
Riva Tüneli kesit alanı olarak Avrupa'nın en geniş kazı alanına sahip tüneli, dünyanın ise en büyük 3 tünelinden biri konumunda. Tünelin kazı alanı 236 metrekare genişliğinde, uzunluğu giriş ve çıkış bölümlerindeki portal yapıları hariç kuzey tüp 626 metre, güney tüp ise 562 metre olacak. Ancak aç–kapa tünellerin eklenmesiyle kuzey tüp 746 metre, güney tüp 793 metre uzunluğa erişecek. 
 

                                                                                                Haziran  2015 

 

KMOP'DEN HABERLER