• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
RİVA TÜNELİ'NDE BETON DÖKÜMÜNE BAŞLANDI
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Projesi'ndeki 2 tünelden biri olan Riva Tüneli'nde kazı işlemleri tamamlandı.
 
Kesit olarak Avrupa'nın en büyük tünellerden biri olan Riva Tüneli'nde, beton dökümüne başlandı.Riva Tüneli kesit alanı olarak Avrupa'nın en geniş kazı alanına sahip tüneli, dünyanın ise en büyük 3 tünelinden biri konumunda. Tünelin kazı alan 236 metrekare genişliğinde, uzunluğu giriş ve çıkış bölümlerindeki portal yapıları hariç kuzey tüp 626 metre, güney tüp ise 562 metre olacak. 
 
Kazı işlemleri sona eren kuzey  ve güney tüplerinde tünel tüplerinde çelik kalıplarla 12 metrelik aralar halinde betonlar dökülmesine devam ediliyor.
 
Çalışmalar hakkında bilgi veren Riva Tünel Şefi, "Önce portal çalışmaları tamamlandı. Daha sonra aşamalı kazılara başladık. Kuzey ve güney tüpte 4 aşamadan oluşan kazı işlemleri bitti. Desteklemeler tamamlandı. Betonarme işlerine başlandı, kiriş ve kemer betonları dökülüyor. Çelik kalıpla 12 metrelik kemer betonlarını yerleştiriyoruz. Bundan sonraki aşamalarda kiriş betonlarının dökülmesi, kemer temizlik, final ve izolasyon işleri devam edecek. Betonarme işleri tamamlandıktan sonra elektromekanik işleri ve üstyapı çalışmaları yapılarak tünel tamamlanmış olacak." dedi.
                                                                                              Ocak 2015
KMOP'DEN HABERLER