• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
RİVA TÜNELİNDE KAZI İŞLERİ TAMAMLANMAK ÜZERE


 

3. Boğaz Köprüsü  ve Kuzey Marmara Projesi'ndeki 2 tünelden biri olan Riva Tüneli'nde kazı işlemlerinin sonuna geliniyor. Kesit olarak Avrupa'nın en büyük tünellerden biri olan Riva Tüneli'nde, bundan sonraki süreçte beton dökümlerine başlanacak.

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü  ve Kuzey Marmara Projesi'nde Avrupa'nın kesit olarak en büyük tünelleri yapılıyor. Riva Tüneli'nde kuzey  tüp kazı işleri Ekim ayı itibariyle sona erdi. Güney tüpte ise büyük bir aşama kaydedildi. Kasım ayı sonu itibariyle güney tüpte de kazı işlemleri sona erecek. Bundan sonraki aşamada çelik kalıplarla 12 metrelik betonlar dökülecek.

 

Çalışmalar hakkında bilgi veren Riva Tünel  Şefi Özgür Kumkale, "Önce portal çalışmaları tamamlandı. Daha sonra aşamalı kazılara başladık. 4 aşamadan oluşan kazı sisteminin kuzey tüpte  1. , 2. ve 3. aşama kazılarını bitirdik. 4. aşama kazısı da bu ay sonunda bitmiş olacak. Güney  tüpte  1. aşama kazısını bitirdik. 2. Aşama kazısı ay sonuna bitmesi hedefleniyor. 3. ve 4. aşama kazıları da kasım ayı sonunda bitirilmesi planlanıyor. Kuzey tüpte taban kiriş betonlarının dökümü devam ediyor. le 150 metredeki kiriş betonları tamamlanmış durumda. Kemer olarak ise temizlik final ve izolasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Bundan sonraki aşamalarda kiriş betonlarının dökülmesi, kemer temizlik, final ve izolasyon işleri devam edecek. Ayrıca donatı ve kemer beton dökümleri yapılacak" dedi.

 

Riva Tünel Şefi Özgür Kumkale Riva Tüneli’nde betonlama işleminin Şubat 2015'te tamamlanmasını beklediklerini belirtti.

Riva Tüneli kesit alanı olarak Avrupa'nın en büyük tüneli, dünyanın ise en büyük 3 tünelinden biri konumunda. Tünelin uzunluğu kuzey tüp 626 metre, güney tüp ise 562 metre olacak.

 

KMOP'DEN HABERLER