• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
RİVA TÜNELİ'NDE SONA GELİNDİ

Riva Tüneli'nde asfaltlama ve elektromekanik işlerine başlandı. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ndeki 2 tünelden biri olan Riva Tüneli'ndeki çalışmalarda artık son dönemece girildi. Tünel inşaatının son aşamalarından olan asfaltlama ve elektromekanik işlerine başlandı. 

 

Çalışmalar hakkında bilgi veren Riva Tünel Şefi, "Projede bizim adımıza 5 mühendis, 6 kontrol elemanı, yüklenici firmada 6 mühendis, 8 tekniker, kazı ve destekleme işlerinde toplam 100 işçi, 45 operatör, beton kalıp işinde 20 kişi; demir işinde 25 kişi çalıştı. Öncelikle portal çalışmaları yapıldı. Ardından tünel kazı ve destekleme işlerine dört aşamalı olarak başlandı ve tamamlandı. Ardından kiriş betonları ve takibinde kemer betonları yapıldı. Kiriş betonları tamamlandı ve kemer betonu olarak son kısma gelindi. Betonlama çalışmasının ardından üst yapı işlemlerine geçildi. Son olarak Riva Tüneli’nde asfaltlama çalışmalarına başlandı. Bu kapsamda  kuzey tüpte, "binder" seviyesinde asfaltlama çalışmaları tamamlandı. Aynı zamanda tünel inşaatının son aşamalarından olan elektromekanik montaj işlerine de başlandı" dedi.

 

Riva Tüneli, kesit alanı olarak Avrupa'nın en geniş kazı alanına sahip tüneli, dünyanın ise en büyük 3 tünelinden biri konumunda. Tünelin kazı alanı 236 metrekare genişliğinde, uzunluğu giriş ve çıkış bölümlerindeki portal yapıları hariç kuzey tüp 626 metre, güney tüp ise 562 metre olacak. Ancak aç–kapa tünellerin eklenmesiyle kuzey tüp 746 metre, güney tüp 793 metre uzunluğa erişecek.

 

                                                                                                        Mayıs 2016

KMOP'DEN HABERLER