• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
T3 ÇAMLIK TÜNELİ'NDE BETON KAPLAMA İŞLERİNE BAŞLANDI

 

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Projesi'ndeki 2 tünelden biri olan T3 Çamlık Tüneli'nde beton kaplama işlemlerine geçildi. Beton kaplama işlemleriyle birlikte eş zamanlı olarak kazı çalışmaları da sürüyor.

 
 ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar devam ediyor.kesit alanı olarak Avrupa'nın en geniş kazı alanına sahip tüneli, dünyanın ise en büyük 3 tünelinden biri konumundaki T3 Çamlık Tüneli'ndeki çalışmalarda büyük bir aşama kaydedildi. Çamlık Tüneli'nde süren kazı çalışmalarına eş zamanlı olarak beton kaplama çalışmalarına da başlandı. 
 
Çalışmaları anlatan Çamlık Tünel Müdürü, "Öncelikle Tünelin giriş ve çıkış bölgesinde olan portal inşaatı tamamlandı. Aç-kapa yapıların ve forekazık imalatları yapıldı. Ardından kazı işlemlerine başlandı. Tünelin kesit alanının büyük olması ve aynı zamanda jeolojik yapısının zayıf dayanımlı olması nedeniyle ilerlemeler pilot tünel uygulamasıyla gerçekleştiriliyor. Hassas bir kazı bölgemiz var. Kazı – destekleme çalışmalarının yüzde 65'i tamamlandı. Kuzey tüp giriş tarafından da kazı destekleme çalışmalarına başlandı." dedi.
 
Çamlık Tünel Müdürü, desteklemeler tamamlanmasıyla birlikte beton çalışmalarına da başladıklarını belirterek, "Betonarme işlerine başlandı, kiriş ve kemer betonları dökülüyor. Çelik kalıpla 12 metrelik kemer betonlarını yerleştiriyoruz. Yaklaşık 50 metrelik bir ilerleme sağladık." açıklaması yaptı. 
 
Projenin Asya Yakası'nda bulunan tünelde kuzey tüpü 555 metre, güney tüpü ise 653 metre uzunluğunda yapılacak. Çamlık Tüneli, 22 metre çapı ve 236 metrekare kazı alanıyla Avrupa'nın en geniş tüneli olma özelliğine sahip.
 
.                                                                                                Temmuz 2015 
KMOP'DEN HABERLER