• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
TAŞ KOLON YÜKLEME DENEYİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI
 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında yapılan Riva kavşağında taş kolon yükleme deneyi yapıldı. 100 ton ağırlığında iş makinesinin kullanıldığı deney, başarıyla sona erdi. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi inşaat sektöründe ender görülen uygulamalara ev sahipliği yapıyor. Bu kapsamda taş kolon yükleme deneyi başarıyla gerçekleştirildi. 
 
İnşaatçılık alanında zemin iyileştirme yöntemi olarak bilinen uygulamada problemli, yumuşak ve gevşek zeminlere taş kolon imalatı yapılıyor, ardından yükleme deneyi ile bu yapılan kolonlar kontrol ediliyor. Proje Kalite Kontrol Müdürü Seyhan Satılmış, "Uygulamayla taş kolonların oturma miktarı ve taşıma yükü onaylanıyor. Bizim Riva kavşağındaki viyadüklerde yaptığımız uygulamada, test ağırlığı olarak 100 ton ağırlığında iş makinası, 1 adet hidrolik kriko, 4 adet oturma miktarı ölçer saat ve kriko üzerine monteli yük saati kullanıldı. Böylece taş kolonların uygunluğu kontrol edildi." dedi.
Taş kolonların projede hesaplanan yük taşıma kapasitesi ve oturma miktarı teyit etmek açısından önemli olduğuna değinen Proje Kalite Kontrol Müdürü Seyhan Satılmış,  çalışmanın başarıyla tamamlandığını belirtti.
 

                                                                                                  Ağustos  2015 

 

KMOP'DEN HABERLER