• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
TEKNOLOJİ VE BİLİMİN GELDİĞİ SON NOKTA


Balıkesir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi öğrenci ve öğretim üyeleri, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi şantiye alanını ziyaret etti. 
Heyetteki isimlerden Prof.Dr. Erdal İrtem, projenin mühendislik alanında teknoloji ve bilimin en son örneklerine sahne olduğunu belirtti. 
 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3.Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne üniversitelerden teknik geziler düzenlenmeye devam ediyor. Balıkesir Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencileri ve akademisyenleri, Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi şantiye alanına teknik gezi düzenledi. Heyet, Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer tarafından karşılandı. Heyete, öncelikle 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında bilgi verildi. Heyet, Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer'in hazırladığı sunumu izlediler ve projede gelinen son nokta hakkında  detaylı bilgi alma fırsatı buldular. Çalışmaların devam ettiği köprü kuleleri ve  şantiye alanını gezen ziyaretçiler; proje çalışanlarına köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları yönelttiler.
Fakültenin Yapı ve Deprem dalında Öğretim Üyesi Prof.Dr. Erdal İrtem, projenin önemine dikkat çekerek, "Yapı statiği dersimiz var. Bu dersin içeriğinde güncel ve kolay kolay bir daha yapılamayacak bir yapıyı görmek, öğrencilerimizin teoriyle birlikte pratiği görmesini istedik. Bu fırsatı değerlendirdik. Burada yeni bir teknoloji, bilim var. Şu anda dünyadaki en önemli teknolojileri burada görüyoruz. Diğerlerinden farklı raylı sistem var. Türkiye'ye çok şey katacak bir proje. Bu köprüyle, insanlık ve medeniyet mühendisliği yapıyoruz. Yani burada medeniyetin en son noktası gerçekleştiriliyor. Bu projeyi, teknoloji ve bilim geldiği en son nokta olarak tanımlayabiliriz." dedi.  
 
Üniversite 3. sınıf öğrencisi Büşra Selvi ise, ziyaretten dolayı mutlu olduğunu belirterek, "Bilgilenme amaçlı buraya ziyarete geldim. Burada bir mühendislik harikası yapılıyor. Demiryolu geçmesi, bu köprüyü diğerlerine göre büyük fark yaratıyor. Bu köprü aynı zamanda teknolojik imkanlar ve mühendislik çalışmalarıyla Medeniyet Köprüsü olacak" dedi
 
                                                                                              Ocak 2015
KMOP'DEN HABERLER