• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"TEKNOLOJİK GELİŞİMİ GÖRMEK İÇİN GELDİK"Alman Nürnberg Teknik Üniversitesi heyeti, 3.Köprü Projesi'ne teknik gezi düzenledi.Heyetteki isimlerden Prof.Dr. Werner Krick, "Günün ötesine bakmak, geleceği görmek, teknolojik gelişime şahit olmak için buradayız" dedi.

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne Avrupa'daki üniversitelerden de büyük ilgi devam ediyor. Alman Nürnberg Teknik Üniversitesi'nden öğrenci ve akademisyenlerden oluşan heyet, köprü ve otoyol inşaat sahasını ziyaret etti. 

Heyet öncelikle Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer'in hazırladığı sunumu izledi ve projede gelinen son noktayı detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu. Heyet çalışmaların devam ettiği köprü kulelerinin bulunduğu şantiye alanını da gördü; köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları proje çalışanlarına yöneltti. 

 

Heyetin başındaki isim Prof.Dr. Werner Krick, 3. Köprünün çok etkileyici bir proje olduğunu söyleyerek, , İstanbul'daki çok kültürlü yapıyı ve, tarihi geçmişi hissediyorsunuz, buradaki enerjiyi, atmosferi görmüştüm. Bunlardan etkilenerek, öğrencilerimle birlikte İstanbul'u ziyaret etmek istedim. O sırada 3. Köprü şantiyesini ziyaret etme planım yoktu. İnternet üzerinden 3.Köprü Projesi hakkında bilgi edindim, projenin ölçeği ve teknolojisine gerçekten hayran kaldım." dedi. 

 

"Benim açımdan bu  projeyi ziyaret etmek bu işi yapan ya da öğrenci olan herkes için zorunlu." diyen Prof. Dr. Werner Krick, "Günün ötesine bakmak, geleceği görmek demektir. böylece farklılıkları göreceksiniz, görerek ve kıyaslayarak kendinizi geliştireceksiniz. Eğer bu projeye de dikkatlice bakarsanız, sorunların nasıl kolayca, hızlıca ve ekonomik şekilde çözüldüğünü görebilirsiniz. Burada sorularımıza cevaplar bulduk, 3. Boğaz Köprüsü Projesi'nden, otoyoldan köprülerden ve onların büyüklük ve yapılış şeklinden çok etkilendik. Mühendislik eğitimi sadece statik, matematik, malzeme bilimi, beton yapı teorisi değil, aynı zamanda pratiği de göstermektir. Eğer yapabilirsek, öğrencilerin günümüz teknolojisini yerinde görmesini sağlamak, özel metodlarla gerçekleştirilen binaları ve yapıları incelemelerini istiyoruz. Bu teoriyi pratiğe çevirmek anlamına geliyor." ifadesini kullandı.

 

Projenin İstanbul için önemine de değinen Krick, "Bu projenin İstanbul'un gelişimi için önemli bir rolü olduğunu öğrendim. Aynı zamanda İstanbul'un büyüyen trafiğini yönetmek için de önemli bir proje." diye konuştu.

 

                                                                                                                   Ekim  2014

KMOP'DEN HABERLER