• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
TÜRKİYE'NİN İNSAN KALİTESİNİN DE GÖSTERGESİ
 
Niğde Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri 3. Köprü Projesi'ne teknik gezi düzenledi. Heyette yer alan Üniversite İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Sivrikaya, projenin Türkiye'nin insan kalitesinin ne kadar geliştiğinin de göstergesi olduğunu belirtti. 
 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin bu kez Niğde'den misafirleri vardı. Niğde Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü akademisyen ve öğrencileri, 3. Köprü şantiyesine teknik gezi düzenledi. 
 
35 kişilik heyete, öncelikle 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında bilgi verildi. Planlama Mühendisi Osman Murat Demir ve Hakediş Mühendisi Onur Önal'ın hazırladığı sunumu izledi ve projede gelinen son noktayı detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu. Çalışmaların devam ettiği köprü kulelerinin bulunduğu şantiye alanını gezen ziyaretçiler; köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları proje çalışanlarına yöneltti.
 
Niğde Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Sivrikaya, 3. Boğaz Köprüsü Projesi'nin Türkiye'nin parlayan yıldızı olduğunu söyledi. Öğrencilere yararı olacağını düşündükleri için projeyi ziyaret ettiklerini belirten Prof. Dr. Osman Sivrikaya, "İstanbul'a gelmemizin sebebi, bu çok geniş ve kapsamlı olan dünya çapındaki 3. Köprü Projesi'ni teknik olarak görmek, uygulama eksikliği olan öğrencilerimizin bu projeyi görerek eksiklerini gidermek. Bu proje trafiği hafifletme, yeni yapılacak havalimanına trafik yoğunluğunu azaltma ve ekonomiye katkı sağlama anlamında Türkiye'ye büyük katkısı olacak. " dedi. 
 
"Projenin inşaat mühendisleri açısından birçok disiplini içerdiği için büyük bir şans olduğunu söyleyen Niğde Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı, "Bu proje, Türkiye'nin ne kadar büyüdüğünü, gelişmekte olduğunu, kendi kaynaklarıyla büyük, mega projelere imza atabildiğini, uluslararası ortaklık kurabilecek düzeyde insan kalitesini sahip olduğunu gösteriyor." ifadesini kullandı.
 
                                                                                              Mayıs  2015
KMOP'DEN HABERLER