• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ULAŞTIRMA BAKANI 3. KÖPRÜDE KAYNAK YAPTI
 
 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, 3. Köprü şantiye sahasını ziyaret etti. Bakan Bilgin, IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen’le birlikte, köprünün en ağır çelik tabliyesinin ilk kaynağını yaptı.
 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, 3. Köprü şantiye sahasını ziyaret etti, köprüdeki çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’e ziyareti sırasında, IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, ICA Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan, Karayolları Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürü İsmail Kartal ile 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Kontrol Başmühendisi Beyhan Yaraman eşlik etti. 
 
Çalışmalar hakkında açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Bilgin, çelik tabliye montajlarının sürdüğünü belirterek, 4 Boeing uçağının ağırlığına denk gelen çelik tabliyenin montajını gerçekleştirdiklerini belirtti. 
 
Bakan Bilgin,“ Bundan sonraki süreçte iklim şartları çok önemli. Her bir tabliyenin montajı sırasında deniz trafiğini, boğaz trafiğini güvenlik sebebiyle komple kapatıyoruz. Dolayısıyla İstanbul trafiğini de, bu yoğun trafiği de en az şekilde etkilemek için deniz trafiğini yöneten arkadaşlarımız Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, İstanbul Liman Başkanlığı ile birlikte çok önemli bir koordinasyonu da burada gerçekleştirmiş oluyoruz."  dedi. 
Köprünün çelik tabliye toplam ağırlığının 46 bin tonu geçeceğini söyleyen Bakan Bilgin, “Bin 408 metrelik ana açıklığı ile  hem raylı sistemi, hem de 4 gidiş ve 4 geliş ile karayolu bağlantısını da üzerinde bulunduran dünyanın en geniş köprüsü olacak" açıklamasını yaptı.
 
Bakan Bilgin ve IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen konuşma sonrasında köprü çalışanları ile  birlikte en ağır çelik tabliyenin kaynağını yaptı.    
 
Bakan Bilgin daha sonra diğer yetkililerle birlikte tekneyle Asya yakasına  geçerek   1800 ton taşıma kapasitesine sahip yüzer vinçe gitti. Yaklaşık 1 saat boyunca Asya yakasında 916 tonluk çelik tabliyenin denizden karaya indirilme çalışmalarını takip etti. 
 
KMOP'DEN HABERLER