• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"ÜNİVERSİTE OLARAK  BİZ ÇOK HEYECANLANDIK"
 
Orta Doğu Teknik Üniversitesi  akademisyen ve öğrencileri, 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ni ziyaret etti.ODTÜ Profesörü . Dr. Oğuzhan Hasançebi, "Türkiye'de böyle bir köprünün yapıldığını öğrendiğimiz zaman üniversite olarak biz çok heyecanlandık" dedi. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne üniversitelerden ilgi devam ediyor. Bu kez  Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi akademisyen ve öğrencileri, projeye teknik gezi düzenledi. 
 
ODTÜ'den gelen 35 kişilik heyet,  Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer tarafından karşılandı. Heyete, öncelikle 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında bilgi verildi. Ziyaretçiler, Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer'in hazırladığı sunumu izledi ve projede gelinen son noktayı detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu. Çalışmaların devam ettiği köprü kulelerini ve  şantiye alanını gezen ziyaretçiler; proje çalışanlarına köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları yöneltti.
 
Heyetteki isimlerden Prof. Dr. Oğuzhan Hasançebi, 3. Köprü Projesi'ne öğrencilerimizin bu görkemli esere tanıklık etmeleri için ziyaret ettiklerini söyledi. Prof. Dr. Oğuzhan Hasançebi, "İnşaat mühendisliğinin belki de en önemli, en görkemli eserleri köprüler, özellikle de büyük açıklıklı köprülerdir. Bu anlamda Türkiye'de böyle bir köprünün yapıldığını öğrendiğimiz zaman biz üniversite olarak çok heyecanlandık. İstedik ki, öğrencilerimiz  yapım aşamasında buna tanıklık etsinler. Öğrencilerimize bu tecrübeyi yaşatmak, köprünün yapım aşamasındaki bazı süreçleri öğrencilerimizin görmesini sağlamak için buradayız. Köprünün hybrid, eğik askılı ve asma köprü olduğunu biliyoruz.Derslerde anlattığımız konuları uygulama sağasında görebilme fırsatı yakalamak öğrencilerimiz açısından büyük bir tecrübe oldu ." dedi. 
 
Öğrencilerden Merve Medine Olgun ise,  " ilerideki meslek hayatım için bu ziyaret büyük bir deneyim oldu.  Bu projeyi önemli kılan bir özelliği de  üzerinden demiryolu geçen ana açıklığı en uzun kuleli köprü olması. Bu proje hem ülkemizin hem de İstanbul'un dünyaya karşı görünümünü değiştirecek bir proje." ifadesini kullandı.
 
                                                                                                Kasım 2014 
KMOP'DEN HABERLER