• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
YAKLAŞIM VİYADÜĞÜNÜN YÜZDE 20’Sİ BİTTİ

 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nda Avrupa çıkışında köprü ile otoyolu birbirine bağlayacak ilk bağlantı olan yaklaşım viyadüğünde çalışmaların yüzde 20’si bitti. Yaklaşık 6 ay sonra yaklaşım viyadüğünün köprü kulelerindeki kalıcı kirişe bağlanması planlanıyor.
 
 ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyol Projesi'nde köprü ile otoyol arasındaki bağlantıyı sağlayacak olan yaklaşım viyadüğünde süreç hızlı şekilde ilerliyor. Kazıları daha önce biten viyadüğün 4 ayağında çalışmaların yüzde 80’i tamamlandı. Alt döşemelerin betonları dökülürken, tabliye kısmında da 3’te 1 oranında ilerleme sağlandı. Yaklaşım viyadüğü şefi Özay Yetginlioğlu, “Köprüye bağlanacak 6 tabliye var. 2 tabliye kuruldu. Bunların alt döşemelerine beton döküldü. Yaklaşım viyadüğünde 4 ayak tamamlandı. Alt döşemelerin ardından duvarlar yapılacak, sonra da üst döşemesi olacak” dedi. 
 
Projenin Türkiye için sembol niteliğinde olduğunu söyleyen Yaklaşım Viyadüğü Şefi Özay Yetginlioğlu, “Böyle bir proje, insanın hayatında  bir defa karşısına çıkar. Sayılı, şanslı mühendisler arasındayız” ifadesini kullandı.
 
Viyadüğün en büyük ayağının uzunluğu 22 metreyi bulacak. Yaklaşım viyadüğü 3. Köprü'nün Avrupa Yakası'nda köprü ile otoyol arasındaki ilk bağlantı olma özelliğini taşıyor. Viyadük, köprü ana halatının bağlandığı ankraj blogunun ön tarafında yer alacak. Viyadük çıkışı sonrası yapılacak sanat yapısı üzerinden ilerleyecek. Yaklaşım viyadüğünün 2014 yılı içerisinde bitirilmesi planlanıyor.
 
                                                                                                                      Ocak 2014
KMOP'DEN HABERLER
yaklaşım viyadük köprü proje