• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"YOL YAPIMINDA DİNAMİTLE PATLATMA YAPARKEN RİSK ANALİZİ ÖNEMLİ"

 

Dev projelerde dinamitle patlatmalar ve hafriyat tahliyesinde risk analizinin profesyonelce yapılmasının önemine değinen İnşaat Mühendisi Aziz Özdemir, “3. Köprü ve bağlantı yolları projesi sırasında dinamitle patlatma işlemleri sırasında 1 milyon 155 bin 922 kilo dinamit harcandı ve 2 milyon 965 bin metreküp hafriyat çıkartıldı. Çalışmalarımız sırasında azami dikkat göstererek olası sorunların önüne geçebildik” dedi.

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde yol yapımı sırasındaki kayaların patlatılması işlemi dinamitlerle gerçekleştiriliyor. Yol yapımı sırasında, dinamitle patlatma işlemiyle şimdiye kadar 2 milyon 965 bin metreküp hafriyat çıkarıldı. Patlatma işlemlerinde, toplamda 1 milyon 155 bin 922 kilo dinamit harcandı. 81 bin 607 adet dinamit ateşleyicisi kapsül ve 108 bin 185 metrede infilaklı fitil kullanıldı.

 

Türk inşaat sektöründe dinamitle patlatma işleminin duayenlerinden olarak kabul edilen Aziz Özdemir, "Patlatmanın bir, delik delmek ve sonra dinamitle bu delikleri doldurarak bu patlatmayı yapmakla gerçekleştirmek olmak üzere iki aşaması vardır.Dolayısıyla kent içi patlatmalarda dikkat önemlidir. Kendine has riskleri ve özellikleri vardır. Örneğin, bu patlamalar esnasında evleri, trafiği, sanat yapılarına, yüksek voltajlı direkleri etkilemesi, telafi edilmesi güç zararlara, can ve mal kaybına yol açabilir. Patlatma yapılması gereken bölgelerde delikleri delip sonra ses ve kaya fırlamasının önüne geçmek için örtüler kullanıyoruz.  Araç lastiklerinden birleştirilerek yapılan büyük battaniyeleri örtü sistemi olarak kullanıyor, bu sayede olası sıkıntıları minimize ediyoruz” dedi.

 

1972 yılında 1. Köprü’nün yapımında stajyer olarak görev alan, 2. Köprü’de Köprü Ayakları Yapım Müdürü olarak görev yapan Aziz Özdemir; İstanbul Okan Üniversitesi'nde de ders veren ve Patlatma İşleri Sorumlusu olarak çalışmalarını sürdürüyor. 

 

                                                                                                                   Temmuz 2014

KMOP'DEN HABERLER