• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
YUNAN AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLERDEN KÖPRÜYE ZİYARET

 

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyol Projesi’nin bu kez yurtdışından misafirleri vardı. Selanik Aristotle Üniversitesi’nden gelen akademisyen ve öğrenciler, köprü şantiyesini ziyaret etti, projeyle ilgili bilgi aldı.

 

ICA tarafından hayata geçirilen 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ne, yurtdışındaki üniversitelerden de büyük ilgi var. Selanik Aristotle Üniversitesi İnşaat Mühendisliği akademisyen ve öğrencilerinden oluşan 25 kişilik okul heyeti, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi inşaat sahasına teknik gezi düzenledi. Yunanistan’ın Selanik kentinde bulunan Aristotle Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Profesörü Christos Pyrgidis, 3.Köprü ziyaretinin hem kendisi hem de öğrencileri açısından çok büyük bir fırsat olduğunu söyledi. Christos Pyrgidis, “Biz Selanik Aristotle Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden geliyoruz. Çeşitli sınıflardan öğrencilerimizin katıldığı ziyaretimiz öğrenci birliği tarafından organize edildi. İstanbul’a iki amaç için geldik: biri burayı turistik olarak gezmek diğeri de bu projeyi ziyaret etmekti. Bu proje çok önemli ve burayı ziyaret etmek bizim için büyük bir fırsattı. 3. Köprü’yle Avrupa ve Asya hem araç hem de demiryolu açısından ilk kez bir araya gelecek. Gelecek için çok önemli bir inşa süreci yaşanıyor” dedi.

 

Proje Kontrol Direktörü Cem Erer öncelikle öğrencilere bilgi verdi, projenin gelişmelerini ve yapılan çalışmaları anlattı. ICA İş Sağlığı, İş Güvenliği, Kalite ve Çevre Direktörü Alper Baysal ise projenin Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi süreciyle ilgili bilgi verdi. Öğrenciler, köprü ayaklarının yapımının devam ettiği şantiye alanını da görme şansı yakaladı. Öğrenciler projenin yapım sürecine şahit olurken, köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları da ekibe yönelttiler. Yunan öğrenciler, bol bol hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

 

                                                                                                                      Mart 2014

KMOP'DEN HABERLER