• 0°C
    28 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
“İSTANBUL’UN TRAFİĞİNE ÇÖZÜM İÇİN KÖPRܔ

 

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Kontrol Ofisi’nden Antonio Zecchino, 3.köprünün dünyada ilkleri başardığını söyledi.

 

ICA’nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde görev alan Antonio Zecchino, projenin İstanbul’un trafik sorununa destek olacağını söyledi.

 

Türklerle İtalyanlar arasında birçok benzerlik olduğunu belirten Antonio Zecchino, “İtalya'da ve Portekiz'de çalıştım. Benim burada, Türkiye'de ikinci projem. 2005 yılında Bolu tünel otoyol projesinde yine Astaldi ile birlikte çalıştım. Ondan sonra ikinci kez buraya geldim, bu projede görev aldım.  Türk ve İtalyan kültürü arasında birçok benzerlik var. Çok büyük farklılıklar görmüyorum. Hemen hemen aynı davranış şekillerine sahibiz” dedi. 

 

“Proje kontrol departmanı olarak projenin öngörülen programa uygun gidip gitmediğine bakarak, kontrol ediyor ve onaylıyoruz “ diyen Antonio Zecchino, “Köprü yapımı çok zorlu ve karmaşık bir meydan okuma. Böyle bir köprü yapmak tabii ki hiç kolay değil hatta dünyada görülmüş değil. Koreliler, Türkler, İtalyanlar, birlikte çalışıyoruz, hedefe ulaşmak için birlikte çabalıyoruz. Burada otoyol projesini de unutmamak gerekli. Çok fazla sayıda viyadüğe, tünele ve birçok farklı yapıya sahip bir otoyol bu… Burada en önemli konu tabii ki zaman. Çok organize olup işimizi işbirliği içerisinde ve zamanında  gerçekleştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu. 

 

Köprünün İstanbul için önemine de değinen İtalyan mühendis, “Köprünün hem İstanbul’a hem de Türkiye’ye katkısı olacaktır.  İstanbul'da trafiğin durumu kötü. Bu proje trafiğin azaltılması yönünde geliştirilecek projelerden sadece biri. Ancak bu büyük kente katkı sağlayacaktır.     Türkiye için de büyük ve güzel bir proje bu… Çok karmaşık ve harika bir dizaynı var. İnce ve güzel bir görünüme sahip” ifadesini kullandı.

 

 ICA’da Türk çalışanlarla işbirliğinin iyi bir şekilde sürdüğünü belirten Zecchino, proje aşamasında sorunları çözmek için yerel tecrübelerden de yararlanmanın zaman kazandırdığını söyledi.

Projede olmaktan mutlu olduğunu belirten Zecchino, “Burada hayat güzel ve iyi. Türkiye çalışmak için iyi bir yer. Türkiye iyi bir döneminde… Bu aynı zamanda bu ülkenin diğer kentleri için de büyük şans. Önemli bir gelişim şansı” diye konuştu.

KMOP'DEN HABERLER