• 0°C
    02 Aralık 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
260 METREDE YANGIN TATBİKATI

 

“En”lerin Köprüsü olarak da anılan 3. Köprü Projesi’nde bir ilke daha imza atıldı. Köprünün 260 metrelik dev kulelerinde yangın tatbikatı yapıldı. Projenin güvenliğini ve olası tehditleri fark edip önlemini alabilmek için yapılan tatbikatta nefes kesici anlar yaşandı. Hazırlanan senaryo kapsamında çıkartılan yangın 15 dakika içinde başarıyla söndürülürken, olay yerindeki biri yaralı tüm personel sağlıklı biçimde tahliye edildi.

 

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde iş ve proje güvenliği kapsamında yapılan tatbikatlar hız kesmeden devam ediyor. 3. Köprü Projesi Avrupa Yakası İş Güvenliği Şefi Meksut Alev, "Aslında işimiz ‘çok tehlikeli’ işler kapsamında  bulunduğu için yönetmeliğe göre yılda 1 kez tatbikat yapma zorunluluğumuz var. Fakat 3. Köprü gerek proje sahasının genişliği, gerekse içeriğinin önemi nedeniyleçok daha sık tatbikat yaparak olası sorunları baştan fark ederek önleme yoluna gitmek istiyoruz" dedi. 

 

260 METREDE YANGIN VE YARALI KURTARMA 

 

İş ve proje güvenliği denetimi kapsamında yapılan tatbikatlara “ nefes kesici” bir yenisi eklendi. 260 metreye ulaşan köprü kulelerinde senaryo dahilinde yangın çıkartıldı. Yangın sırasında yine senaryo kapsamında yaralanan bir işçi de bulunduğu yerden sepet içinde kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. 

 

Tatbikatla ilgili açıklama yapan İş Güvenliği Şefi Meksut Alev, "  Kuzey kulede en üst platformda yangın, 2 kat altında da kaza olması gerekiyordu. Ekiplere eğitim verdik, sonra da uygulamaya geçildi. Öncelikle temsili yangın başladı, yangın sırasında bir kişi temsili kaza geçirdi. Ayağı kırılan kişinin kurtarılması gerekiyordu. Kurtarma ekibinden arkadaşımız telsiz anonsu ile yardım istedi. Ambulansımız hazırlandı ve gerekli konumunu aldı. Kurtarma sepetiyle, yangın esnasında kaçan ayağı kırılan şahıs ilk yardım ekibinin yardımıyla yere indirildi. Bu arada kuledeki görevli arkadaşlarımız, 260 metre yükseklikten çalışanlar sağlıklı biçimde tahliye edildi, .Ayağa kırılan arkadaşın indirilmesi 9 dakika sürdü. Tatbikat yaklaşık 15 dakika devam etti. Teknik personel faaliyet raporlarını sundu. Tatbikat sonrası değerlendirmemizden olumlu sonuçlar elde ettik dedi.   

 

Hyundai Sağlık, Güvenlik ve Çevre Müdürü Kim Yeong Tae, bu tür tatbikatların risklere hazırlıklı olmak adına gerçekleştirildiğine değinerek, “Planlama yapılarak senaryolar hazırlanıyor ve bu senaryolar kapsamında olası aksaklıkların önüne geçmek için gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

                                                                                                                   Temmuz 2014

                                                                                                                   Temmuz 2014

KMOP'DEN HABERLER