• 0°C
    28 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRܒNÜN KALICI KİRİŞLERİ TAMAMLANDI

 

61 metrede başlayan kalıcı kirişte çalışmalar tamamlandı. Her yakada birer tane olmak üzere, kalıcı kirişler için yaklaşık 2500'er metreküp beton döküldü.

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde kulelerin yükselişi sürerken, kulelerin bağlantı kirişleri içinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Köprünün kalıcı kiriş çalışmaları tamamlandı.

 

Avrupa Köprü Kule Sorumlusu Ömer Çeri, “Kalıcı kiriş, 61 metrede başlıyor, 71 metrede bitiyor. 4 aşamada betonlanma tamamlandı. 24 saat çalışıldı. Gece ve gündüz vardiyasında 100’er kişi bu iş için çalıştı. Şu anda ardgerme işlemi sürüyor. Ardgerme işleminin tamamlanması sonrası kalıcı kirişin altına kurulan dev iskelenin sökümüne başlanacak. Yaklaşım viyadüğünden gelecek etkileri kalıcı kirişe aktaracak olan özel tasarım mesnetler yerine kondu. Kalıcı kiriş seviyesinde bulunan kule içi diyaframlar da tamamlandı. Kalıcı kirişlerin bitirilmesi köprü ile yaklaşım viyadüğü arasındaki bağlantı için önemli bir aşama.” dedi.

 

Asya ve Avrupa Yakası’nda ki 4 köprü kulesinin de ilk ve kalıcı kirişleri deniz seviyesinden 61 metre yükseklikte yer almaktadır. Bağlantı kirişlerinin teknik özelliklerine gelince, kalıcı kirişler için yaklaşık 710 tonun üzerinde demir kullanıldı. Kirişlere yaklaşık 2500'er metreküp beton döküldü. Bağlantı kirişleriyle, köprü kuleleri arasında geçiş de sağlanacak.

 

Eş zamanlı çalışmayla, köprü bağlantı kirişleri ile yaklaşım viyadüğü yollarının birleşmesi planlanıyor. 

                                                                                                                     Mayıs 2014

KMOP'DEN HABERLER