• 0°C
    28 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRܒNÜN PROJE FİNANSMAN SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

IC İÇTAŞ – Astaldi JV tarafından hayata geçirilecek Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında yer alan ve ilklerin köprüsü olarak adlandırılan 3. Boğaz Köprüsü’nün proje finansmanı için, 7 banka katılımı ile 2.3 milyar ABD doları tutarlı kredi sözleşmesi imzalandı.
 
İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprü olan 3. Boğaz Köprüsü’nü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin, 7 banka tarafından karşılanacak proje finansmanı için ilk imzalar atıldı. Toplamda 9 yıl vadeli ve 2.3 milyar ABD doları tutarında olacak proje finansmanı, Cumhuriyet tarihinde ‘greenfield' (sıfırdan hayata geçirilen) bir projeye tek seferde sağlanan en yüksek tutarlı proje finansman kredisi oldu. Finansman kapsamında 29 Ağustos 2013 tarihinde kredi sözleşmesi imzalandı.
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ni gerçekleştirecek olan IC İÇTAŞ – Astaldi JV ICA’nın finansman talebi Garantibank International N.V., T.Garanti Bankası A.Ş., T.Halk Bankası A.Ş., T.İş Bankası A.Ş., T.Vakıflar Bankası T.A.O., T.Ziraat Bankası A.Ş. ve Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’nin  katılımı ile  karşılanacak. “Yap, işlet, devret’ modeli ile gerçekleştirilecek projenin işletmesi, yatırım süresi dahil olmak üzere, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile ICA tarafından üstlenilecek.
 
 
 
İlklerin köprüsü olacak
 
Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilecek 3. Boğaz Köprüsü, 1973 yılında faaliyete geçen Boğaziçi Köprüsü ve 1988 yılında tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden sonra İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprü olacak.
 
Çoğunluğu Türk mühendislerden oluşan bir ekip tarafından yüksek mühendislik ve teknoloji ile inşa edilecek 3. Boğaz Köprüsü, üzerinden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolunun aynı seviyede geçtiği dünyanın ilk köprüsü olacak. 59 metrelik genişliği, 1408 metrelik ana açıklığı ile dünyanın en uzun ve en geniş asma köprüsü ünvanını alacak. Ayrıca 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip köprüsü olacak.
 
3. Boğaz Köprüsü’nün konsept tasarımı, yapı mühendisi “Fransız köprü üstadı” olarak nitelendirilen Michel Virlogeux ile İsviçreli T-Engineering firması tarafından ortak olarak yapıldı.
 
 
 
ICA Hakkında
 
IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding A.Ş'in lokomotif şirketi olan ve uluslararası platformda da büyük başarılara imza atan IC İçtaş İnşaat ile yine uluslararası başarılı inşaat firmalarından Astaldi ortaklığında kurulan ICA, St. Petersburg`daki Pulkovo Havaalimanı'nın genişletilmesi ve Rusya’da bulunan Yüksek Hızlı Batı Çevreyolu (WHSD) projelerinin yanı sıra  Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ni yürütüyor.
 
 
 
IC İçtaş İnşaat Hakkında
 
IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding A.Ş'in lokomotif şirketi IC İçtaş İnşaat, yurtiçi ve yurtdışı makro ölçekli ve özellikli projelerde 40 yılı aşkın tecrübe ve bilgi birikimi ile tercih edilen global bir markadır. Türkiye'de ve dünyada sektör sıralamalarında ön sıralarda yer almaktadır.
 
IC İçtaş İnşaat, kurulduğu günden bugüne kadar havalimanı inşaatları, liman inşaatları, marina inşaatları, yüksek hızlı tren projeleri, yol ve köprü inşaatları, yüksek kapasiteli enerji santralleri, akıllı binalar, iş merkezleri, turizm tesisleri, sulama sistemi inşaatları, kamu binaları, toplu konutlar, sağlık tesisleri, üniversite ve okul inşaatları gibi pek çok başarılı projelere imza atmıştır. (http://www.ictas.com.tr/tr)
 
 
 
IC Holding Hakkında
 
1969 yılında temelleri atılan IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding A.Ş. (IC Holding) faaliyetlerini İnşaat, enerji üretimi ve dağıtımı, turizm, sanayi, altyapı sektörlerinde sürdürmektedir. Sahip olduğu yatırım ve işletmecilik tecrübeleri ve güçlü kurumsal iletişim yeteneği ile pek çok uluslararası şirketin yol göstericisi ve yerel ortağı olan IC Holding, küreselleşen dünya ekonomisinde 40 yılı aşan tecrübesiyle, stratejik yaklaşım, karar süreçlerine katılım, insana saygı ve sosyal sorumluluk bilincini teşvik eden bir yönetim anlayışını sürdürmektedir. 
 
Sürekli büyüyen ve gelişen kurumsal yapısı içinde Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren IC Holding, son yıllarda başta Rusya, Orta Doğu, Orta Asya ve Avrupa gibi dünyanın çeşitli bölgelerinde, özellikle nitelikli müteahhitlik hizmetleri ve orta ölçekli sanayi grubu faaliyetleri olmak üzere birçok proje geçekleştirmektedir. (http://www.icholding.com.tr/en)
 
 
 
Astaldi Hakkında
 
Italya’nın ve dünyanın en başarılı inşaat firmalarından Astaldi; ulaştırma, enerji, sivil ve sınai yapı ve altyapı alanlarında ön plana çıkmaktadır. 2002’den beri Milano Borsası’nda işlem gören şirket, deneyimli yöneticilerden kurulu kadrosu ve 9.900’ün üzerinde çalışanıyla devamlı bir büyüme ve gelişme göstermektedir.
 
Astaldi, Türkiye dahil dünya genelinde 25 ülkede operasyonlarını sürdürmektedir. Özellikle Venezuela, Türkiye, Polonya, Romanya, İtalya, Şili ve Cezayir pazarlarında güçlü olan şirket, bu ülkelerde karayolu, demiryolu, metro ve enerji üretim santralleri yapım işlerinde faaliyet göstermektedir. Ulaştırma altyapısı konusunda Amerika ve Rusya’da önemli işleri olan Astaldi’nin, Peru ve Orta Amerika’da da ulaştırma ve hidroelektrik sektöründe faaliyetleri bulunmaktadır. (www.astaldi.com)
                                                                                                                       Eylül 2013
KMOP'DEN HABERLER
ilklerin köprüsü 3.köprü IC Holding Kuzey Marmara