• 0°C
    27 Ekim 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRÜ AYAKLARI 180 METREDE

 

3. Köprü inşaatında çalışmalar devam ediyor. İstanbul’un her iki yakasından da görülebilen köprü ayaklarının yüksekliği 180 metreye ulaştı. Köprü ayaklarının 162. metresinde bulunan 3. geçici kirişleri de konuldu.

 

 

ICA’nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Toplam uzunluğu 320 metreye ulaşacak olan köprü ayaklarının yükselişi devam ediyor. Köprü ayakları deniz seviyesinden 180 metre yükseğe ulaşırken, köprü ayaklarına destek olan geçici kirişlerden üçüncüsü de 162 metre yüksekliğe konuldu.

 

 

3. GEÇİCİ KİRİŞLER İÇİN 7 SAATLİK OPERASYON

 

3. Köprü projesi Avrupa Yakası Yapım Müdürü Samet Seyhan, geçici kirişlerin inşaat sırasında köprü kulelerinin eğiminin önüne geçilmesi için konulduğunu söyleyerek, “İnşaat sürdükçe, bu kuleler yükseldikçe, içe doğru bir baskı oluşuyor. Kirişler bu baskıyı karşılıyor. Elbette bir takım hesaplamalar var. Örneğin, birinci kirişte kirişlere ilk yüklememizi 600 ton yapmıştık, bunun en fazla 1400 tona yükseleceğini hesaplamıştık. Öyle de oldu. Burada da aynı şekilde yüklemeler olacak” ifadesini kullandı.

 

 

Avrupa Kule Sorumlusu Ömer Çeri, “Kulelerimiz yükselmeye devam ediyor. Beton dökmeyi sürdürüyoruz. Yaklaşık 60 metrede bir bu geçici kirişleri yerleştiriyoruz. 3. geçici kirişi de koyduk. 2 vinçle bu geçici kirişleri yerleştirdik. 7 saat sürdü bu operasyon. Yaklaşık 20 kişi yer aldı. Önemli bir aşamayı daha geçtik. Deniz seviyesinden 162 metrede şimdi geçici kirişimiz var.” dedi.

 

 

Kalıcı kirişler, ana kablolar ve halatlar bağlanana kadar, kirişlerin geçici bir şekilde ve güvenlik amacıyla yerleştirildiğini söyleyen Ömer Çeri, “Şimdi 208 metreye kadar süratle yükseleceğiz, ondan sonra tırmanan kalıba geçeceğiz. Eğik askı halatlarının bağlantısı için çelik kutuları koymaya başlayacağımız için artık kayar kalıptan tırmanan kalıba geçiyoruz. Şubat’ın ilk haftası artık 208 metreye yükselmiş olacak. Her şey planlandığı gibi gidiyor” diye konuştu.

 

                                                                                                                      Ocak 2014

KMOP'DEN HABERLER