• 0°C
    28 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRÜ PROJESİ’NDE ÇEVRE KADINLARA EMANET
 
 
ICA’nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde,  yaklaşık 100 kadın çalışan var. Projenin çevre ve sürdürülebilirlik alanında çalışmalar ise büyük ölçüde kadın mühendisler  ile yürütülüyor. Kadın çevre mühendisleri, hem 3. Köprü hem de 116 kilometrelik otoyol sahasında çalışmalarda önemli görevler yürütüyor. 
 
Kadın çevre mühendisleri, iş alanlarını özetle şöyle sıralıyor; 
 
•   Proje kapsamında yapılmış olan Çevresel Etki Değerlendirmesi’nin sorumluluk verdiği Çevresel ve Sosyal Aksiyon Pplanları’nın yürütümünü ve kontrollerini yapmak.  
•   Proje genelinde aAtık yönetimi yapmak ve uygulatmak, 
•   Proje güzergahlarını her gün gözetim yaparak çevresel açıdan sıkıntı yaratabilecek noktaların tespit edilmesini ve pProjemizde çalışan taşeronları uyarmak ve çevre konularında bilgilendirmek,
•   Günlük bölge ve bu bölgeler de bulunan taşeronlara düzenlenen denetimler ve bu denetim sonuçlarının raporlanması, ve oluşabilen veya oluşması muhtemel çevresel uygunsuzlukların tespit edilerek çeşitli iyileştirmeler sağlanması ve uygunsuzlukların tamamen kapatılmasını sağlatmak ve bunun takibini yapmak,
•   Çevre eğitimleri vermek,
•   Proje güzergahı içerisinde bulunan köy ve diğer yerleşkeler de bulunan insanlarla ( köy muhtarları ) iletişim sağlayarak projeden kaynaklı sorunlarını dinlemek ve bu sorunlara en kısa zaman da çözümler getirmek,
•   Saha genelinde atık su ve içme suyu kontrollerini (laboratuar analizleri) yapmak, yaptırmak 
 
Çevre Mühendislerinden Zeynep Orhun, “Kadın ve erkek çalışanların dengeli dağılımı ve ekipteki kişilerin karşılıklı saygısı oldukça rahat bir çalışma ortamı sunuyor. Pantolonum çamur içinde kalsa da gözüme sürmemi de çektim. Hem kadınım hem mühendisim. Eğer çevre mühendisiyseniz; gözünüzü açıp doğaya ulaşabildiğiniz her noktaya dönüp bakmanız gerekir. Küçük bir ekip olmamıza karşın sorumluluk alanımız geniş, bununla birlikte hepimiz İş Güvenliği uzmanıyız. Çevre Mühendisi'yiz deyip kenara da çekilmiyor, entegre bir gözle bakıyoruz sahalarımıza.” dedi. 
 
Çevre Mühendisi Ceren Arpak ise, “3. Köprü dünyanın sayılı projelerinden biri, pek çok ilki bünyesinde barındırması bakımından her zaman karşına karşımıza çıkabilecek bir fırsat değil. Bu yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum. Şantiyede bayan mühendis olmak pek kolay sayılmaz. Kendinizi kabul ettirip bu alanda iyi olduğunuzu ispatlamak için daha fazla çaba harcamak gerekiyor. Sektörde eğitimin özellikle önemli olduğuna kişisel olarak da inandığım için çalışanlarımızın düzenli olarak çevre eğitimleri almasına ciddi çaba harcıyoruz. Onların çevre bilincini ve motivasyonunu arttırmak için her ay “ayın çevrecisi” ni seçiyoruz ve ödüllendiriyoruz.” diye konuştu.  
 
“3. Köprü projesinde çalışmak çok güzel ve onur verici bir duygu” diyen Çevre Mühendisi Nurcihan Efe ise, “ Yüzlerce erkek çalışan arasında bu kadar az sayıda olmak ve çoğu problemin altından başarı ile kalkmak öz güven, çalışma azmi ve başarılar sonunda işe sıkı sıkıya sarılma hissi veriyor.” açıklamasında bulundu. 
 

                                                                                                                     Aralık  2015

 

KMOP'DEN HABERLER