• 0°C
    24 Ekim 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRÜDE ÇEVRE TEMİZLİK KAMPANYASI
 
3. Köprü Projesi'nde çevre temizliğine de büyük önem veriliyor. Projede yer alan çalışanlar haftanın bir günü toplanarak tüm şantiye sahasında temizlik yapıyor. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çevre temizlik kampanyası düzenlendi. Kampanya çerçevesinde tüm şantiye sahası haftanın bir günü baştan aşağıya temizleniyor. 
 
Çalışma, Poyrazköy ve Garipçe Şantiyelerinde her Cuma tam gün olarak yapılıyor. Çalışmaya, işveren firma konumundaki ICA'dan ana yüklenici HDSK'ya alt taşeron firmalar Endem, Freysinet, Freysaş'a kadar tüm firma çevre mühendisleri ya da çevre sorumluları katılıyor. Her firma; çevre mühendisi/çevre sorumlusu ile 2'şer işçisini kampanya için görevlendiriyor. Ekiplere bölgeleri verilerek tüm sahada temizlik yapılıyor. 
 
3. Köprü Projesi Çevre Mühendisi Selcen Önal, "Bilindiği üzere birbirinden farklı birçok tehlikeleri bir arada olan çalışma sahamız var. Ortam dağınıklığı mevcut bu tehlikelere fazladan bir risk oluşturmaktadır. Acil bir durumda, kaçış güzergahındaki dağınıklık yaralanma riskini daha da arttırır. Ayrıca tertip düzen bir gelişmişlik göstergesidir. Bizim bu çalışmadaki bir diğer amacımız da farkındalık oluşturmaktır. Sadece görevlendirilen işçi arkadaşların değil çevre mühendisleri ve çevre sorumluların da sahadaki sigara izmaritleri, pet bardaklar vb. atıkları topladığını gören çalışanların (mühendis, tekniker, foreman, işçi) geneli bize yardımcı oldular Bu çalışma sayesinde Türkiye'nin dört bir köşesinden işçilerle, çalışarak muhabbet etme, dertleşme fırsatı da bulduk. Onlara yardım ederek onları anlamaya çalıştığımızı göstermiş olduk. En azından biliyorum ki bizimle sahada temizlik yapan bu abilerimizin çevre temizliğine, tertip-düzenine karşı bakış açısı kesinlikle değişti." açıklaması yaptı. 
 
Kampanya kapsamında toplanan atıklar kategorilerine göre ayrıştırılarak (evsel atık, ambalaj atığı, tehlikeli atık, hafriyat atığı vb.) atık depolama alanlarına transfer ediliyor. Ardından da,  atık bertarafından sorumlu firmalar vasıtasıyla şantiye sahasından çıkışı sağlanıyor. 
 
                                                                                              Nisan 2015
KMOP'DEN HABERLER