• 0°C
    02 Aralık 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3.KÖPRÜ BİZİM İMZAMIZI GÖSTERECEK
 
Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri, 3. Köprü Projesi'ni ziyaret etti. Öğrenciler, projenin 3. Köprü'nün Türk mühendisliği ve müteahhitliğinin imzasını göstereceğini söyledi. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne bu kez başkent Ankara'dan ziyaretçiler vardı. Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri 3. Köprü şantiye sahasına teknik gezi düzenledi. 
 
Gazi  Üniversitesi  Yapı Topluluğu'nun düzenlediği gezide 40 kişilk öğrenci heyetine, öncelikle 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında bilgi verildi. Ziyaretçiler, Maliyet Kontrol Mühendisi Samet Özdoğan ve Planlama Mühendisi Engin Furkan İnalkaç'ın birlikte hazırladığı sunumu izledi ve projede gelinen son noktayı detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu. Çalışmaların devam ettiği köprü kulelerini ve  şantiye alanını gezen ziyaretçiler; proje çalışanlarına köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları yöneltti.
 
"Bu köprü öncelikle prestij anlamına geliyor." diyen GÜYAP Kulüp Başkanı 3. sınıf öğrencisi Rumeysa Gürbüz, "Bu proje Türkiye için de, dünya için de çok önemli bir proje. Biz de geleceğin inşaat mühendisleri olacağımız için, projeyi yakından görmek istedik. Projeyi ziyarete gelmeden önce dünyanın en  uzun asma köprüsü olacağını biliyorduk, ancak köprünün genişliğini, üzerinden demir yolu geçeceği gibi önemli özelliklerini bilmiyordum. Hem ulaşım hem de ekonomik anlamda halkımızı da rahatlatacak bir köprü. Bence İstanbul’un yeni yüzü olacak." ifadesini kullandı. 
İnşaat Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Hacer Akarsu ise, "Burada bir prestij projesi görüyoruz. Prestij deyince, inşaat projeleri anlamında Çin’den sonra ikinci sıradaki ülkeyiz. Bizim yurt dışında üstlendiğimiz çok önemli, büyük ve güzel projelere imza atıyoruz. Türk mühendisliğinin ve müteahhitliğinin imzasını gösterebileceğimiz projelerin öncelikle ülkemizde yapılması taraftarıyız. 3. Köprü Projesi, bizim imzamızı gösterecek proje olacak." açıklaması yaptı. 
                                                                                              Şubat 2015
KMOP'DEN HABERLER