• 0°C
    27 Ekim 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3.KÖPRÜDE ÇEVRE TATBİKATI
 
3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi köprü şantiye sahasında çevre tatbikatı düzenlendi. Tatbikatta temsili çevre kazasına hızlı şekilde müdahale edildi.  
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde risk alanlarına göre tedbirler de gözden geçiriliyor. Köprü ve 
otoyol sahasında zaman zaman yapılan tatbikatlarla olası risk senaryoları uygulanıyor.
 
3.Köprü yapımının devam ettiği Garipçe ve Poyrazköy şantiye alanlarında bu kez çevre tatbikatına sahne oldu. Tatbikat çerçevesinde meydana gelen hayali kaza sonrası olaya çevre mühendisleri eşliğinde müdahale edildi.  
 
Yapılan senaryoya göre ortaya çıkan "döküntü" özel koruyucu kıyafet giyen ekipler tarafından engellendi. Zararlı madde, emici sosislerle sınırlandırılarak, tehlikeli atık  torbalarına konuldu ve tehlikeli atık alanına gönderildi. 3. Köprü Projesi Çevre Mühendisi,  "Çevre tatbikatı öncelikli olarak sahalarda "döküntü kaldırma ekibi"nin kurulması ve bu ekibin eğitilmesi ile başladı. Tatbikat senaryosunda çevre kazası meydana geldiğinde öncelikli olarak kazaya neden olan personel ilgili çevre mühendisine kazayı haber verdi. Bu çevre mühendisi döküntü kaldırma ekibi ile irtibata geçerek, en kısa sürede döküntü kaldırma ekibinin kaza mahaline özel kişisel koruyucu kıyafetlerini (eldiven, gözlük, tek kullanımlık iş tulumu vb.) giyerek gelmesini sağladı. Ekibin bir kısmı kaza alanını kullanıma kapatıp kaza alanı etrafını bariyerledi.  Diğer kısmı ise absorban sosisler yardımıyla döküntüyü sınırlandırdı ve döküntünün daha geniş alana yayılmasını engelledi. Döküntü havuzu içerisindeki kimyasal, emici pedler ya da talaş vb. malzemeler yardımıyla toplanarak, tehlikeli atık  torbalarına konuldu. Bu atık torbalarını da tehlikeli atık alanına gönderildi." dedi. 
 
3. Köprü Projesi Çevre Mühendisi, “Çevre tatbikatları OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Sistemi ile TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi kapsamında gerçekleştiriliyor. "İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik" kapsamında çevre tatbikatı  yılda en az bir defa yapılıyor.” dedi.
 
Tatbikatlarımızı çevre bilincinin tüm çalışanlara verilmesi amacıyla yapıldığını belirten 3. Köprü Projesi Kalite, İSG ve Çevre Direktörü ise, "Böylece, çalışma alanımızda karşılaşabilme ihtimalimiz olan ani olay ve kazalara; zamanında en doğru müdahaleler yapılarak kaza alanının çalışılabilir hale getirilmesi için bu çalışmaları düzenli olarak yapmaktayız." ifadesini kullandı.
 
                                                                                               Aralık 2014
KMOP'DEN HABERLER